Dış cephe ısı yalıtım sistemlerindeki yüzey sıcaklığının yalıtım levhaları birleşim düzleminde meydana gelen sıva çatları oluşumuna etkisi
The effect of surface temperature of external thermal insulation composite system on the formation of cracks at the joints insulation boards
  1. Tez No: 259400
  2. Yazar: RECEP AŞKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (DCIYS), binalarda %50-60'a varan ısı tasarrufları sağlayan sistemlerdir. DCIYS'leri, geleneksel yapı malzemelerinden farklı olarak, farklı fiziksel özelliklere sahip katmanlardan oluşan kompozit bir sistemdir. DCIYS'lerini oluşturan bu farklı elemanlar (özellikle polimerik yapılı ve özgül ağırlığı oldukça düşük ısı yalıtım levhası ve bu levhanın üzerine kaplanan ağırlıklı olarak inorganik yapılı ve yüksek yoğunluklu sıva) çeşitli ısısal değişimler ve mekanik yüklenmeler karşısında çok farklı tepkiler vermektedirler. Bu farklı tepkiler, ısı yalıtım levhasının süreksiz olmasından dolayı, levhaların birleşim düzleminde yoğunlaşmakta ve bu düzlemde çoğunlukla doğrusal çatlamalara yol açmaktadır. Isı yalıtım levhalarının birleşim yerlerinde oluşan çatlakların önlenmesi için DCIYS'lerde hangi koşullarda çatlakların meydana geldiğini deneysel yollarla tespit edmek gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, DCIYS'lerinde malzemeden - özellikle ısı yalıtım levhası türü ve son kat boya renginden - kaynaklanan değişimlerin ısı yalıtım levhalarının birleşim düzlemlerinde meydana gelen çatlak oluşumuna etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada çatlamanın gözlenebilmesi için ısı yalıtım filesi kullanılmamıştır. Koyu renkli boyanmış DCIYS' leri çok fazla nem ve sıcaklığa maruz kalmaktadır. Bu yüzden açık renkli boyanmış DCIYS'leri ne göre daha hızlı yaşlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
External Thermal Insulation Composite Systems (ETICS) is one of the best means of providing energy efficiency to nowadays buildings. ETICS are composed of variety different materials, with dramatically different physical properties, which makes them prone to hygrothermal (water and temperature related) aging. Among others, cracking is the most common failure mode in ETICS. In this study, the cracking tendency and related flexural strength of a variety of ETICS were examined. It has been found that, ETICS painted with dark colors are subjected to more severe hygrothermal conditions and accordingly age more. The weather conditions in Gebze area and the aging period were unfortunately not sufficient for the formation of cracks on the surfaces of ETICS that involved no glass fiber mesh as reinforcement.