Balistik amaçlı fiber takviyeli polimer matriksli kompozitler
Fiber reinforced polymer matrix composites for ballistic applications
  1. Tez No: 259401
  2. Yazar: ÖZLEM MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEYDA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiber takviyeli polimer matriksli kompozitlerin özellikle balistik uygulamalardaki performansının ve gelişiminin, teorik olduğu kadar deneysel çalışmaların eşliğinde incelenmesi ve sonuç olarak günümüz balistik uygulamalarına yönelik ihtiyaç duyulan bir malzemenin tasarlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda takviye malzemesi olarak cam fiber, matriks malzemesi olarak da bir termoset polimer olan vinilester seçilerek, vakum infüzyon yöntemiyle kompozit malzemenin üretimi ele alınmıştır. Bu girdilerin ayrı ayrı malzeme özellikleri incelenerek, ortak kullanımları ile oluşturulmuş olan kompozit malzemenin balistik deneyi gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçları değerlendirilerek balistik uygunluk doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the performance and development of fiber reinforced polymer matrix composites in ballistic applications from both theoretical and experimental points of view and to design a material to meet the present day requirements. For this purpose, vacuum infusion technique is used to produce a composite material where a thermoset polymer, namely vinylester is chosen as matrix and glass fiber is used as reinforcement. The properties of the input materials are examined and ballistic tests are performed on the composite material. Evaluation of the experimental data revealed acceptable results for ballistic qualification.