Elastik levhanın eğilmesi ile ilgili biharmonik denklemin çeşitli sınır koşullarında sayısal çözümü
Numerical solution of the biharmonic equation related to elastic bending plate with various boundary conditions
- Tez No: 259407
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR MURADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Metaller ve alaşımlar genel olarak fiziksel, mekanik, kimyasal ve teknolojik özellikleri ile karakterize edilmektedir. Mekanik özelliklere cismin sertlik, esneklik, plastiklik, kırılganlık, devamlılık, yorgunluk mukavemeti v.b. gibi özellikleri aittir. Malzemelerin ölçülebilir verilerinden yararlanarak elasto-plastik özelliklerinin bulunması mühendisliğin çok önemli bir problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için farklı deformasyon problemlerinin çözümü bilim adamları tarafından incelenmektedir. Elastik levhanın eğilmesi ile ilgili problemin matematiksel modeli biharmonik denklem için sınır değer problemleri ile ifade edilmektedir. Bu tür problemlerin çözümü, literatürde genel olarak Sonlu Elemanlar yöntemi uygulanarak incelenmiştir.Bu çalışmada biharmonik denklem için farklı sınır koşulları ile tanımlanan sınır-değer problemleri incelenmiş ve onların Sonlu Farklar yöntemi ile sayısal çözümü elde edilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçların analizi yapılmış ve sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, metals and alloys are characterized by physical, mechanical, chemical and technological properties. Mechanical properties are included in rigidity, elasticity, plasticity, fragility, continuity, fatigue strength properties of the object. Finding elasto-plastic properties of materials is encountered as a very important problem of engineering by using measurable data of materials. For this reason solutions of different deformation problems are investigated by scientist. The mathematical model of problem related to elastic bending plate is expressed by boundary value problems for biharmonic equation. Generally, in literature, solutions of this kind of problems are investigated by applying Finite Element Method.In this study, boundary value problems defined by the different boundary conditions are investigated for biharmonic equation and their numerical solutions by Finite Difference Method have been obtained. The numerical results obtained is analyzed and shown in graphics.