Denizaltılarda harici egzost valflarında kullanılan G-X 10CrNiMoNb 18-10 sit malzemesinin korozyon ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of corrosion and mechanical properties of G-X 10CrNiMoNb 18-10 seat material which are used in submarine external exhaust valves
  1. Tez No: 259421
  2. Yazar: MEHMET TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVON ÇAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Denizaltılar görev itibariyle ağır şartlarda hizmet vermektedirler. Bu nedenle kullanılan malzeme de en iyisi olmak zorundadır. Döküm teknolojisinde döküm parametrelerinin seçimi parçanın kalitesiyle beraber korozyona olan hassasiyetini de belirlemektedir. Bu çalışmada, döküm teknolojisinde kullanılan kum kalıba döküm ve savurma döküm yöntemleriyle elde edilen parçaların farklı soğuma parametreleri kullanılarak korozyona olan dirençleri incelenmiştir.Çalışmada malzeme olarak G-X 10CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çelik kullanılmıştır. Bunun nedeni bu tip paslanmaz çeliklerin yüksek korozyon dayanımlarıdır. Deney parçaları kum kalıba döküm ve savurma döküm yöntemleriyle elde edildikten sonra fırında, havada, yağda ve suda soğutulmuşlardır. Daha sonra çekme deneyleri yapılmış ve çıkan çekme dayanımı sonuçlarına göre parçalar korozyon deneylerine tabi tutulmuşlardır.Birinci bölümde, döküm paslanmaz çelikler hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, ostenitik paslanmaz çeliklerin bileşimi, yapısı ve mekanik özellikleri ele alınmıştır.Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, paslanmaz çeliklerin üretilmesi ve ostenitik paslanmaz çeliklerin dökümü ve katılaşması hakkında bilgi verilmiştir.Beşinci ve altıncı bölümlerde, kum kalıba döküm ve savurma döküm hakkında bilgi verilmiştir.Yedinci ve sekizinci bölümlerde korozyon ve paslanmaz çeliklerde korozyon anlatılmıştır.Dokuzuncu bölümde ostenitik paslanmaz çeliklerin korozyonu ele alınmıştır.Deneysel çalışmalar bölümünde parçalara mekanik ve metalografik deneyler ve bunların sonuçlarına uygun olarak korozyon deneyleri yapılmıştır.Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise, döküm kalitesinin mekanik özelliklere ve korozyona olan etkileri tartışılmış ve değerlendirmeler yapılarak uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Submarines are working under heavy conditions because of their duties. So; materials which are used for constructing submarines must be the best. In casting technology, selecting casting parameters determines parts? both quality and sensitivity to corrosion. In this study, resistance of parts (which are produced by sand casting and centrifugal casting methods) to corrosion is examined by using different cooling parameters.In this study; G-X 10CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel is used. The cause of using this steel is high corrosion resistanse. After producing experiment tools by sand casting and centrifugal casting methods, they are cooled in oven, air, oil and water. Afterwards their tensile tests are done and after that parts? corrosion tests are done according to the results of tensile tests.In first section, information about cast stainless steel is given.In second section, composition, structure and mechanical properties of austenitic stainless steels are considered.In third and fourth sections, information about production of stainless steels, casting and solidifying of austenitic stainless steels is given.In fifth and sixth sections, sand casting and centrifugal casting methods are mentioned.In seventh and eighth sections, corrosion and corrosion of stainless steels are mentioned.In ninth section, corrosion in austenitic stainless steels is considered.In experimental studies section, first mechanical and metallographic tests are applied to parts and then corrosion tests are done according to the results.In section of conclusion and suggestion, effects of casting quality to mechanical properties and corrosion are discussed and by evaluating that, suggestions belonging to application are done.