Hafif silah tasarımının balistik açıdan incelenmesi
Ballistic investigation of small arms design
- Tez No: 259425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hafif silah tasarımına ait değişkenler doğru tanımlanmalıdır. Bu nedenle merminin patlama anı ile hedefe ulaşması arasında geçen sürede gerçekleşen olayları araştırarak değişkenleri belirlemek, daha etkili bir hafif silah tasarımı yapmak için gereklidir.Bu tez içerisinde, hafif silah tasarımına etki eden mühimmat tipinin seçimi, namlu tipi, mekanizmalar ve patlama anında gerçekleşen termodinamik etkiler incelenerek, bu değişkenlerin etkinliği deneysel çalışmalar sonucu elde edilen veriler yardımıyla doğrulanmıştır.Elde edilen sonuçlar, silah tasarımında en önemli değişkenin mühimmat seçimi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Small arms design variables should be defined correctly. Because of this reason, inspecting things happening from firing a bullet, until it reaches the target, is a requirement for a more effective small arms design.In this thesis, things that affect small arms design such as barrel type, mechanisms and thermodynamics effects during firing has been inspected and straighten up with the help of the experimental data.Obtained results showed that the major criterion for small arms design is the decision of the ammunition.