Aşındırıcı partikül boyut dağılımının erozif aşınmaya etkisi
The effect of erodent particle size distribution to the erosive wear
  1. Tez No: 259424
  2. Yazar: ERDEM YÜRÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT Y.SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İleri malzemeler olarak da adlandırılan kompozit malzemeler günümüzde havacılık endüstrisi, denizcilik ve otomotiv sanayi hatta uzay endüstrisinde dahi önemli yer almaktadır. Polimer kompozit malzemeler boru hattı ile yapılan transferler, helikopter rotor kanatları, pompa pervane kanatları, yüksek hızlı araçlar ve çöl ortamında uçan uçaklar gibi uygulamalarda katı tanecik erezyonuna maruz kalabilirler. Bu nedenle polimer kompozit malzemeler bu tür asınma sartlarında artan uygulama alanı bulurlar. Dolayısı ile polimer kompozit malzemelerin erozif asınmasının incelenmesi önemlidir. Konuyla ilgili yapılan çalısmalar incelendiğindesadece tek bir çesit asındırıcı tanecik kullanılarak deneylerin gerçeklestirildiği görülmüstür. Bu tezde 6 katlı karbon fiber takviyeli Polieterimit (PEI) malzeme hem 3 farklı boyuttaki Alüminyum oksit asındırıcılar ile hem de bunların belirli oranlarındaki karısımları ile asındırılarak tanecik boyut dağılımının etkisi incelenmistir. Deneyler sonucunda asındırıcı boyut dağılımdaki değisimin kompozitin erozif asınması üzerinde etkili olduğu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Advanced materials called composite materials used in today's aviation industry, marine and aerospace industry, automotive industry and even genius are very important. Polymer composite metarials can be exposed with the tarnsfer pipelines, helicopter rotor blades, pumps, propeller blades, high speed tools andapplications such as aircraft flying in the desert environment of solid particles. Therefore, this type of polymer composite materials have a growing field of application of wear conditions. So, investigation of polymer composite materials erozive wear is important. The studies on the subject was examined and carried out only one type of abrasive particles used in the experiments. In this thesis, 6-ply reinforced carbon fiber Polieterimit (PEI) materials eroded by 3 different sizes with Alumina oxide abrasives and mixtures of them with specific rates erode the influence of the particle size distribution have investigated. As a result of experiments, the change in size distribution of abrasive wear on the composite erozif was determined to be effective.