Intraspecific mtDNA variation and phylogenetic structure of the gall wasp Andricus quercustozae (Hymenoptera: Cynipidae)
Mazı arısı Andricus quercustozae (Hymenoptera:Cynipidae)'nin tür içi mtDNA varyasyonu ve filogenetik yapısı
- Tez No: 259431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP MUTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada ülkemizde bulunan Andricus quercustezae'nin tür içi mitokondrial DNA varyasyonu ve bu türün haplotipleri arasındaki filogenetik ilişki PCR-RFLP yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Mitokondriyal DNAnın 2540 baz çiftlik ND4, ND4L, tRNAThr, tRNAPro, ND6, cyt b gen bölgelerini içeren bir kısmı ile 1800 bazlık ATPases (6, 8) ve COIII bölgeleri çoğaltılarak elde edilen PCR ürünleri sırasıyla HindIII ve HinfI, HaeIII, HindIII, EcoRI ile kesilmiştir. Onaltı populasyondan toplanan 95 bireyde toplam 28 haplotip bulunmuştur. Çalışılan türün populasyon içi ortalama haplotip ve nükleotid çeşitliliği sırasıyla 0.45 ve 0.05 olarak hesaplanmıştır. Çalışılan mazı arısı populasyonlarında A.quercustozae haplotipleri arasındaki en yüksek nükleotid farklılaşması %9.0 olarak bulunmuştur.Haplotipler arasındaki filogenetik ilişkileri belirlemek için kullanılan PHYLIP programı sonucu elde edilen dendrogram haplotiplerin coğrafi dağılımları ile bu haplotiplerin gruplanmaları arasında anlamlı bir korelasyonun olduğunu ortaya koymuştur. Genetik farklılaşmanın farklı hiyerarşik düzeylerdeki dağılımını belirlemek için uygulanan AMOVA analizleri istatistiksel olarak oldukça yüksek oranda desteklenmiştir. Varyans analizi en fazla çeşitliliğin grup içinde (%38), buna takiben populasyonlar içinde (%35) ve gruplar arasında (%25) olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma genel olarak ülkemizde farklı populasyonlarda bulunan meşe mazı arısı haplotiplerinin oldukça fazla bir genetik çeşitliliğe sahip olduğunu ve belirgin coğrafik bir şekilde grup oluşturduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca meşe mazı arısı populasyonlarının mevcut populasyon genetik yapılarının şekillenmesinde ülkemiz topoğrafyasının önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intraspecific mitochondrial DNA variation and phylogenetic relationships of Andricus quercustozae haplotypes from Turkey was studied using PCR-RFLP method. An 2540 base pair mitochondrial DNA region covering ND4, ND4L, tRNAThr, tRNAPro, ND6, cyt b gene and a second 1800 base pair fragment comprising the ATPases (6, 8) and COIII amplified by PCR were digested with restriction enzymes including HindIII and HinfI, HaeIII, HindIII, EcoRI, respectively. A total of 28 haplotypes were detected among 95 individuals collected from 16 populations. The estimated average haplotype and nucleotide diversity within populations were 0.45 and 0.05, respectively. The highest nucleotide divergence estimate among the analyzed oak gall wasp populations was 9.0% indicating an ancient split between A. quercustozae haplotypes.Dendrogram obtained using PHYLIP program depicting the phylogenetic relationships of haplotypes indicated that there was a significant relationship between geographical distribution of haplotypes and their clustering. AMOVA analysis for estimation of the partitioning of genetic differentiation at different hierarchical levels was statistically significant. Analysis of variance revealed the highest genetic variance (38%) was present within groups, a significant partitioning of variance (25%) was found among groups and an intermediate level of variance was present within populations (35%).Overall, the present study indicates that the oak gall wasp haplotypes found in different populations of A. quercustozae have significant amount of genetic diversity and they form geographically significant groupings. It can also be concluded that varied topography of Turkey plays an important role in shaping the current population genetic structure of the oak gall wasp species.