Determination of the structure of some lyotropic chiral nematic and racemic nematic phases by small-angle x-ray scattering
Bazı liyotropik kiral nematik ve rasemik nematik faz yapılarının küçük açı x-ışını saçılması yöntemiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 259432
  2. Yazar: EROL AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ACIMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezde, esas olarak liyotropik sıvı kristallerde kiral indüklenme mekanizmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla, potasyum N-dodekanoil-DL-alaninat (DL-KDDA) ve DL-serinat (DL-KDDS) rasemik amfifilik molekülleri ile bunların L-enansiyomerleri olan potasyum N-dodekanoil-L-alaninat (L-KDDA) ve L-serinat (L-KDDS) amfifilik molekülleri kullanılarak, liyotropik nematik ve kiral nematik sıvı kristal fazlar hazırlandı. Bu farklı rasemik nematik ve kiral nematik fazlar polarize ışık mikroskobu ile karakterize edildi ve faz diyagramları lazer ışığı kırınım tekniği ile belirlendi. Bu tezle ilişkili olarak, üzerinde çalıştığımız rasemik nematik ve kiral nematik fazların miselleri arasındaki yapısal farkların belirlenmesi için kütle yoğunluğu ve küçük açı x-ışını saçılması teknikleri kullanıldı.Elde ettiğimiz deneysel sonuçlar ile literatürde indüklenmiş kiral nematik fazlar için verilen sonuçlar dikkate alınarak, kiral indüklenme mekanizması için yeni bir model önerildi. Bu model, kiral indüklenme elde edebilmek için, (i) miseller arasında belli bir uzaklığın ve (ii) kritik bir misel büyüklüğünün olması gerektiğini göstermektedir. Literatürde önerilen kiral indüklenmenin ikili etkileşim veya yapısal etkileşim modelleriyle tam olarak açıklanmadığını, indüklenmenin belli misel yakınlaşması ve kıvrılmış miseller üzerinden anizotropik kiral etkileşimler sonucunda meydana geldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was mainly aimed to make a contribution to the chiral induction mechanism of the chiral lyotropic nematic liquid crystals. For this purpose, the lyotropic nematic and chiral nematic liquid crystalline phases were produced using the racemic amphiphiles, potassium N-dodecanoyl-DL-alaninate (DL-KDDA) and DL-serinate (DL-KDDS) and their L-enantiomers, potassium N-dodecanoyl-L-alaninate (L-KDDA) and L-serinate (L-KDDS), respectively. Consequently, the different racemic nematic and chiral nematic phases were characterized by a polarizing light microscope, and their phase diagrams were constructed using laser light diffraction technique. Furthermore, our systems were investigated by the mass density and small-angle x-ray scattering techniques in order to determine the structural differences between the racemic micelles and the chiral micelles of the racemic and intrinsic chiral nematic phases. According to our experimental results and the results on the induced chiral nematic phases in the literature, we proposed a new model on the chiral induction mechanism. This model indicates that there must be (i) a crucial distance and (ii) a critical micelle size in order to obtain chiral induction. In addition, the model shows that the chiral induction does not take place completely as was suggested by pairwise interaction or sterical interaction models in the literature, but through anisotropic chiral interactions via distorted micelles for which a crucial distance between the micelles and a critical micelle size are required.