Kablosuz algılayıcı ağlar için skıpjack şifreleme algoritmasının FPGA ile gerçeklenmesi
Implementation of skipjack cryptology algorithm for wireless sensor networks using FPGA
  1. Tez No: 259442
  2. Yazar: ERGİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Haberleşme güvenliği, son yıllarda yazılım ve donanım teknolojilerinde olduğu gibi, gelişen KAA uygulamalarında da gün geçtikçe önemini artıran vazgeçilmez bir unsur olmuştur.Gelişen teknolojinin getirdiği yenilikler, günümüzde çok geniş bir kullanım alanı bulan KAA'lara önemli katkılar sağlamıştır. Bununla birlikte aynı teknolojiler, KAA uygulamalarında güvenlik önlemlerinin yok edilmesine yönelik girişimlerin de oluşmasına yol açmıştır. Bu durum, KAA güvenliğini ve bu güvenliğin bel kemiğini oluşturan şifreleme tekniklerini tüm KAA uygulamalarında vazgeçilmez hale getirmiştir.Bu tez çalışmasının temel hedefi; KAA güvenliğinde kullanılan şifreleme algoritmalarının FPGA donanım ortamında gerçeklenmesidir. Bu amaç doğrultusunda KAA uygulamalarında sıklıkla tercih edilen Skipjack algoritması, VHDL dili kullanılarak, FPGA ile gerçeklenmektedir.Bu tez çalışmasında donanım aracı olarak üzerinde Xilinx FPGA olan geliştirme kartı, yazılım aracı olarak; CodeGear C++ Builder 2009, Xilinx ISE Foundation ve Visual Studio 2008 kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Networking security has become a vital fact day by day with an ever-increasing significance.Improvements with the developing technologies have provided great contributions to WSNs? widespread deployment. In addition, the same technologies give rise to attempts which intent to break security precautions used in WSN applications. This situation has forced WSN security and cryptography methods create the backbone of this security in all WSN applications.The main aim of the project presented in this thesis is to implement cryptography algorithms used in wireless network security as FPGA hardware platform. Therefore, Skipjack algorithm used frequently in WSN applications has been implemented using VHDL language.In this thesis work, a Digilent starter board with Xilinx FPGA has been used as hardware platform, and CodeGear C++ Builder 2009, Xilinx ISE Foundation and Visual Studio 2008 have been used as software platform.