Demir çekirdekli, hava aralığı bulunan reaktör çeşitlerinin irdelenmesi ve bir prototip için uygulama örneği
Prototype for an application case study and investigation of the reactor types with iron core and air gap
  1. Tez No: 259443
  2. Yazar: HAKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERFAN KUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde; motor hız kontrol sistemleri, kompanzasyon, akım ve gerilimin genliklerinin azaltılması, akım sınırlaması gibi pek çok değişik amaç için reaktörler kullanılmaktadır. Bu reaktörler demir çekirdekli olabildiği gibi bazı uygulamalarda hava çekirdekli de olabilirler. Genellikle sistemlerdeki istenen akım ve endüktans değerleri, demir çekirdekli reaktörlerin tasarımını zorunlu kılmaktadır.Bu çalışma kapsamında, prototip üretimi ve testi yapılabilen seri (hat) reaktörleri ve harmonik filtre reaktörlerinin tasarımı incelenmiştir. Bu amaçla, teknik değerleri Un=400 V, In = 72.17 A ve Ln = 0.77 mH olan, tasarım ve üretimi uygulamada yapılabilen bir reaktör modeli ele alınmıştır.Reaktör tasarımı için gerekli olan tüm veriler ve hesap yöntemleri bir akış şeması yardımı ile açıklanmıştır. Excel programı ile tasarımda kullanılan ve oluşturulan reaktör dizayn parametrelerinin ve modelinin doğruluğu Maxwell 3D simulasyon programında incelenmiştir.Son olarak, Maxwell geçici rejim analiz kısmı kullanılarak üretimi yapılan seri reaktörün analizi yapılmış olup performansı Kocaeli Üniversitesi test laboratuvarında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, reactors are used for many different purposes such as motor speed control systems, compensation systems, reduction of the amplitude of current and voltage and current limiting. This iron core reactors could be in some applications such as air-core can also. Generally, the desired current and inductance values in the systems, requires the design of iron-core reactors.In this thesis, design of series reactors and harmonic fitler reactors which prototype production and testing can be carried out were investigated. For this purpose, the technical values Un = 400 V, In = 72,17 A and Ln = 0.77 mH, which design and manufacture a reactor that can be done at the factory has been taken.All data needed for reactor design, calculation methods are explained with the help of a flow chart. Accuracy of the design parameters and the model of the reactor which is calculated in Excel form were examined in Maxwell 3D simulation program.Finally, the design of the manufactured series reactor are analyzed using the transient analysis of Maxwell and tested prformance of the series reactors on laboratory of the Kocaeli University.