Kablosuz algılayıcı ağlar için Matlab ile kullanıcı arayüz tasarımı
User interface design with Matlab for wireless sensor networks
  1. Tez No: 290446
  2. Yazar: ELİF TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mikro elektronik ve kablosuz haberleşme teknolojilerindeki süregelen gelişmeler küçük boyutlu, hareketli, düşük maliyetli, düşük enerji gereksinimli ve çok fonksiyonu algılayıcı düğümlerin yaygın olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Kablosuz algılayıcı ağlar genel olarak çevresel, askeri, sağlık, endüstriyel gibi birçok alanda özellikle ortam izleme amaçlı kullanılmaktadır.Çevreden alınan verilerin görüntülenmesi de önemli bir ihtiyaçtır. Bunu sağlayan farklı uygulamalar mevcuttur. Bu tez çalışmasında alınan verilerin görüntülenmesi işlemi MATLAB GUI tabanlı olarak gerçekleştirilmiştir.MATLAB gelişmiş özellikleri olan, birçok çevre tarafından kullanılan, farklı alanlarda farklı eklentiler yapılmaya elverişli, yazılım geliştirmeye açık bir dildir. Bu tez çalışmasının MATLAB GUI tabanlı yapılması ortamdan alınan verilerin görüntülenmesinin yanı sıra, gelen verilerin değerlendirilip kontrolünün yapılarak farklı uygulamalar geliştirilmesine de olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The continuing developments in microelectronics and wireless communication technologies enable widely using of sensor nodes which are small-sized, portable, low- cost, low energy needs, and multi-function. Wireless sensor Networks are generally used for especially environment monitoring in many areas such as environmental, military, healt, industrial.The display of the data received from the environment is also an critical requirement. There are different applications that do this. In this thesis, process of displaying the data received was carried out as MATLAB-GUI based.Matlab is a language that allows software development, which has advanced features, has been used in different areas and is suitable for different plug-in in different areas. Implementing of MATLAB-GUI based in this thesis also allows the development of different applications by controling and evaluating the data received as well as monitoring of data from the environment.