Uzaktan erişimli laboratuvarlar için atutor tabanlı yönetim modülü
Atutor-based management module for remote access laboratories
- Tez No: 259454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte eğitim ortamlarının oluşturulmasıve yönetilmesi için Eğitim İçerik Yönetim Sistemleri (EİYS) bir ihtiyaç olarakdoğmuştur. Bununla birlikte Uzaktan Erişimli Laboratuvarlar (UEL) da uygulamalıbilimlerdeki laboratuvar deneylerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesi içinkullanılmaya başlanmıştır. Bugüne dek birçok EİYS ve UEL uygulamasıgeliştirilmiştir. Fakat bu sistemlerin çeşitli standartlara bağlı olarak bütünleşikçalışmasına yönelik uygulamalar çok azdır. UEL uygulamaları içerisindeki kullanıcıyönetimi, içerik yönetimi, erişim kontrolü, verilerin saklanması, raporlanması veistatistik alınması gibi işlevler EİYS'leri içerisinde de benzer şekillerdegerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada EİYS ve UEL uygulamalarının bütünleşik çalışabilmeleri amacıylaservo motor kontrol deneyi için bir UEL uygulaması, UEL uygulamalarınınyönetilmesi amacıyla ATutor EİYS tabanlı bir yönetim modülü (ATutor Remotelab)ve UEL' da gerçekleştirilecek deneyin yönetim modülüne yüklenebilmesi içinSCORM 1.2 e-öğrenme standartlarına uygun, deney-öğrenci arayüzü ve pakettanımlamalarını barındıran bir içerik paketi tasarlanmıştır.Servo motor kontrol deneyi için gerçekleştirilen UEL uygulaması SN 2000 servomotor, kontrol deney seti, bilgisayar kontrol yazılımı, örün kamerası ve yapılandeneyin eş zamanlı görüntüsünü internet üzerinden yayınlamak için kullanılan medyasunucusu bileşenlerinden oluşmaktadır. Bilgisayar kontrol yazılımı ATutorRemotelab modülünden gelen verileri işleyerek kontrol deney setine gönderir. Deneyseti motorun sürülmesini sağlar ve motordan elde edilen verileri bilgisayar kontrolyazılımına gönderir. Bilgisayar kontrol yazılımı da verileri işleyerek ATutorRemotelab modülüne gönderir.ATutor Remotelab modülü laboratuvar, deney seti, deney içeriği, öğrencilerin UELuygulamasına erişimi için rezervasyon tanımlamaları, deney verilerinin UEL `yegönderilmesi/alınması ve gerçekleştirilen deneylerin verilerinin raporlanmasıişlevlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca deney içerik paketi ile ATutor Remotelabarasındaki iletişimi sağlayacak yazılım programlama arayüzünü (API-applicationprogramming interface) barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with improving of the internet technologies, the learning contentmanagement system (LCMS) has arisen as necessity for constituting andmanagement of learning environment. Nevertheless, using of the remote laboratories(RL) have been started in order to perform the laboratory experiments of the appliedsciences through the internet. Until today, several applications of the learning contentmanagement systems and remote laboratories have been performed. But, there arefew applications which intend integrated working of these systems that depend onseveral standards. The functions in the applications of the RL as user management,content management, access control, data storage, data reporting and taking statisticshave been similarly performed in the LCMS, too.In this study, for integrated working of the applications of LCMS and RL; a RLapplication for servo motor control experiment, an ATutor LCMS-basedmanagement module (ATutor Remotelab) for managing the applications of RL andin order to upload the experiment, which is performed at RL, to managementmodule, an content package containing experiment-student interface, convenient thestandard of the SCORM 1.2 e-learning, and some specifications are designed.Performed RL application for servo motor control experiment consists of SN 2000servo motor, control experiment equipment, computer control software, media serverfor simultaneously video streaming of the experiment via webcam through theinternet. Computer control software transmits the data, which comes from the ATutorRemotelab module, to the control experiment equipment by operating. Theexperiment equipment provides the motor to be driven and transmits the data, whichis obtained from motor, to the computer control software. The computer controlsoftware transmits the data to ATutor Remotelab module by operating.ATutor Remotelab module performs operations of the specification of theexperiment module, the content of experiment, the reservation of the student foraccessing the RL application and operations of transmitting/receiving the experimentdata to RL and operations of reporting the applied experiment data. Besides, thesoftware, providing connection between the experiment content packet and ATutorRemotelab, includes application programming interface (API).