Elektrik alanla yönlendirilmiş poli(vinil klorür)'ün dielektrik özellikleri
Dielectric properties of poly(vinil chloride) oriented by electrical field
- Tez No: 259468
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YÜKSEL GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada Petkim'den alınmış S 27/R 63 poli(vinil klorür), çözücüsü olan tetrahidrofuran (C4H8O) ile manyetik karıştırıcada karıştırılarak polimer yoğunluğu yüksek bir çözelti elde edilmiştir. Çözelti içindeki C-Cl dipol momentlerini yönlendirebilmek için çözelti, çözücünün tamamı buharlaşıp katı örnek elde edilene kadar sabit elektrik alan altında bırakılmıştır. Böylece yönelen dipollerin örnek içinde donarak kalıcı bir yönelime sahip olmaları amaçlanmıştır. Örneklerin elektrik alan altında yönlendirilmesi için silindirik bir kondansatörün iki elektrotuna sabit DC gerilimler uygulanarak silindir içinde kalan çözeltinin üzerine sabit elektrik alan uygulanmıştır. 0-5000V aralığında 500 V'luk adımlarla farklı elektrik alanlarda yönlendirilmiş 11 adet örnek elde edilmiştir. Bu örneklerden uygulanan elektrik alanın yüzeye paralel ve dik olduğu konumlardan çıkarılan örneklerin 80-400K sıcaklık aralığında ve 20Hz-1MHz frekans aralığında LCR metre ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre uygulanan elektrik alana bağlı değişimler incelenmiş ve dielektrik özelliklerin sistematik bir değişim gösterdiği gözlenmiştir. Elde edilen deney sonuçları, amaçlanan elektrik alanda yönelmenin sağlanabildiğini göstermiştir. 5kV ve üzeri gerilimlerde örneklerde yönelmenin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, poly(vinil chloride) purchased from Petkim was mixed with its solvent tetrahydrofuran (C4H8O) in a magnetic mixer and a solution whose polymer density is high was obtained. In order to orient the C-Cl dipole moments in the solution, the solution was kept under static electrical field until the solution totally evaporated so that the solid sample could be obtained. Thus it was aimed that the oriented dipoles froze in the solution and permanent orientation could be achieved. Static electric field was applied on the solution present in the cylinder by applying DC voltage to the two electrodes of the cylindrical capacitor to be able to orient the samples under the electric field. 11 samples which were oriented by different electric fields varying between 0V to 5000V with a change of 500V at each step were obtained. Measurement samples of 6mm were obtained from the regions where electric field was parallel and vertical to the sample surface. LCR meter measurements of these samples were performed under the temperature range of 80-400K and frequency range of 20Hz-1MHz. According to the measurement results, changes depending on the applied electric field were investigated and it was observed that dielectric properties exhibit a systematic change according to the applied electric field. The experimental results showed that orientation could be achieved at the aimed electric field. It was also observed that no orientation occured at the voltage of 5kV and over.