Difüzyon denkleminde bilinmeyen katsanının bulunması
Finding unknown coefficients in diffusion equations
- Tez No: 259469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, parabolik denklemde son ölçüm noktasından baş katsayının belirlenmesi ters problemi ele alınmıştır. Yeni bir değişken uygulandıktan sonra, problem başlangıç ve sınır koşullarıyla birlikte klasik olmayan parabolik denklem olarak yeniden formüle edilmiştir.Yapılan bu çalışmada, problemin çözümü için TTF (Trace-Type?Functional) formülasyonu kullanılmıştır. Metodun amacı, ele alınan problemlerdeki kısmi diferansiyel denklemden bilinmeyen ana katsayıyı ek koşul yardımı ile ortadan kaldırarak, problemi yeniden başlangıç ve sınır değer problemi olarak ifade etmektir. Yeni formüle edilmiş problemi çözmek için FPP (Fixed Point Projection) iteratif algoritması uygulanmıştır.Ele alınan probleme kapalı sonlu fark şeması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the inverse problem of determination of a leading coefficient in the parabolic equation from the final measurement is considered. After introducing a new variable, the problem is reformulated as a nonclassical parabolic equation along with the initial and boundary conditions.Here, the solution of this problem is obtained by using TTF (Trace- Type-Functional) formulation. The strategy of method is to use additional specification to eliminate the unknown function from the partial differantial equation and to can reformulate the considered problem as a inital-boundary value problem, then FPP (Fixed Point Projection) iterative algorithm is applied to solve the reformulated problem.The finite difference scheme ıs used for solution of the problem.