Çoklu tanımlamalı kodlanmış imge ve videoların en uygun süzgeçlenmesi
Optimal filtering of multiple description coded images and videos
- Tez No: 259489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çoklu tanımlamalı kodlama (ÇTK) yaklaşımı günümüzde oldukça yaygınlaşan paket ağları üzerinden veri transferi için kullanılmaktadır. Bu yaklaşım temelde veri kayıplarına açık ağlar üzerinden çokluortam (multimedia) verisinin verimli bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Bunu orijinal verinin birden fazla farklı bit dizisi (bit-stream) şeklinde kodlanması ve iletilmesi yolu ile olası ağ kayıplarından daha az etkilenmesi sayesinde gerçekleştirmektedir. İletim ortamındaki paket kayıpları durumunda, veri kabul edilebilir kalitede geri elde edilebilmektedir.Bu tezde standart ÇTK yöntemlerinin başarımını artırabilecek son-işlem olarak en uygun süzgeçleme (EUS) temelli bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşım, temelde her bir tanımlama için kodlanmış veri ile orijinal veri arasındaki farkı en küçükleyecek süzgeç katsayılarını en küçük kareler yöntemi ile elde etmektedir. Böylelikle her bir tanımlama, orijinal tanımlama verisi ve ilgili en uygun süzgeç katsayılarından oluşturulacaktır. Süzgeç katsayıları kullanılarak alıcıda gerçekleştirilecek süzgeçleme ile daha yüksek kalitede veri oluşturulabilecektir.Bu tez kapsamında standart ÇTK yaklaşımları olan çok aşamalı aşağı örnekleme ve çoklu tanımlamalı skaler nicemleme yöntemlerine EUS yöntemi tümleştirilmiştir. Önerilen yöntemler imge ve video verilerinin daha etkin şekilde kodlanmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Multiple Description Coding (MDC) approach is used for data transfer over packet networks which are widespread nowadays. This approach fundamentally provides efficient transmission of multimedia data through this kind of error prone networks. MDC carries out this operation by coding and transmitting the original data using more than one bit-stream and therefore reduces influence of possible packet loss. MDC approach enables reconstruction of data at acceptable quality level in the case of possible packet losses.An optimal filtering based approach which can improve the performance of standard MDC methods is proposed in this thesis as a post-processing operation. This method basically obtains the filter coefficients by least squares approach minimizing the difference between encoded and original data for each description. Thus, each description are composed description data and appropriate filter coefficients. A higher quality data can be reconstructed performing a filtering operation at the decoder using the filter coefficients that are included to the descriptions.Standard MDC approaches, i.e. poly-phase down-sampling and multiple description scalar quantization methods, are combined with optimal filtering method within the scope of this thesis. Proposed methods enable more effective coding of image and video data.