Yazılım tanımlı radyo ile sonoboy alıcı gerçeklenmesi
The implementation of sonobuoy receiver using software defined radio
- Tez No: 259490
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde geleneksel radyo iletişim sistemleri yerlerini hızla yazılım tanımlı radyo sistemlerine bırakmaktadırlar, bunda yazılımın esnekliği ve güncellenebilirlik önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez kapsamında yazılım tanımlı radyo ile DIFAR tipi sonoboy alıcı geliştirilmiştir. Geleneksel sonoboy alıcılar demodülasyon ve kerteriz analizi işlemlerini analog olarak veya analog-sayısal hibrid yapılarla gerçekleştirdiklerinden dolayı hassas kerteriz değerleri elde edilememektedir. Kerteriz hatalarını azaltmak ve daha hassas analizler yapabilmek amacıyla bu tez çalışmasında yazılım tanımlı radyo ile sonoboy alıcı geliştirilmiştir. Alıcı yazılımı geliştirilme sürecinde python ve GNU Radio gibi açık kaynak kodlu yazılımlar tercih edilmiştir.Tez kapsamında geliştirilen yazılım tanımlı sonoboy alıcı ile hem yazılım tanımlı radyo konusunun bir uygulaması yapılmış hemde B.T.E bünyesinde geliştirilen sonoboy projesini tamamlayıcı bir prototip ürün ortaya konulmuştur. Geliştirilen yazılım ile istenilen sonoboy kanalında kayıt yapmak ve manyetik kerteriz açısının hesaplanması mümkün olmaktadır. Gerçek deniz ortamında elde edilen ölçüm sonuçları kabul edilebilir sınırlar içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Today, software defined radio systems are superseding traditional radio communication systems rapidly. In this process flexibility and upgradeability of software plays an important role. In this thesis project DIFAR type sonobuoy receiver has been developed using software defined radio. Traditional sonobuoy receivers perform demodulation and bearing calculation by means of analog systems or hybrid systems, therefore precision bearing values cannot be obtained. In order to reduce bearing errors and perform precision analysis, a new sonobuoy receiver has been developed using software defined radio based on digital signal processing techniques. In software development process open source softwares, such as python and GNU Radio were preferred.With software defined sonobuoy receiver which is developed in this thesis project an application of software defined radio subject has been made and an integral part of sonobuoy project that is developed by B.T.E has been produced. Using this sonobuoy receiver, recording of any sonobuoy channel and calculating of magnetic bearing of unknown target is possible. System test has been made in real sea environment and results of test are in acceptable levels.