Mobil hasta takip sistemi
Mobile patient tracking system
- Tez No: 259488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Uzaktan hasta takibi gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlamaktadır, teletıp alanında özellikle Avrupa ve Amerika'da teknolojiye paralel olarak teletıp uygulamaları artmaktadır. Tasarlanan sitemlerde genel olarak önemli olan maliyet, küçük boyutlar vb. kıstaslar göz önüne alındığında teletıp uygulamalarının yaygınlaşması için bu sistemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Tasarlanan sistemde hasta üzerinden alınan veriler kablosuz olarak genel hasta takip birimine aktarılmaktadır. Hasta takip biriminde alınan anlık yaşamsal bilgiler hem kayıt edilmekte hem de olası acil durumlarda yorumlanıp, GPS' ten alınan konum bilgisi ile beraber gerekli kişilere GPRS ve SMS servisleri üzerinden gönderilmektedir. Böylelikle hem hastaya acil durumlarda hızlı müdahale imkanı sağlanmış olacak hem de hastanın hastalığının seyrini uzun vadede izleyerek tanı ve tedavide kullanılacak bulgular elde edilmiş olacaktır. Bu çalışmada teletıp genel hatlarıyla incelenmiş uygulama alanlarına değinilmiş ve hasta üzerindeki sensörlerden alınan verileri kayıt eden, değerlendiren ve acil durumlarda hastanın bulunduğu konumu ve hastanın sağlık bulgularını gerekli birimlere aktaran bir sitem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote patient monitoring is getting common. Especially in Europe and U.S, telemedicine applications are increasing. When the general design principles like cost, small size etc. are considered telemedicine applications needs to be studied for widespread usage. The data measured from patients are transmitted to the general patient tracking unit via wireless network. Received data is stored, and if an emergency situation is occurred- location information from GPS unit and patient data are send to desired persons via SMS and GPRS services. Thus the patient can be found easily in emergency situations and the data which is recorded can be used for diagnosis. In this study telemedicine and its application areas are examined. A system which records the data from patient, and sends the recorded data in emergency situations with the location information, is designed.