Güç sistemlerinde frekans kontrolü
Frequency control in power systems
- Tez No: 259506
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde güç sistemleri frekans eşitliğini sağlayıp, birbirleriyle bağlanarakenterkonnekte güç sistemlerini oluşturmaktadırlar. Frekans eşitliğinin sağlanabilmesiiçinde üretim ve tüketim dengesinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Üretim çokfazla artarsa frekans artar, üretim azalırsa frekans azalır. Frekansın sürekli olarak sabitkalabilmesi için çıkışlar kontrol edilerek, generatörün aktif güç çıkışları düzenlenir. Budüzenlemeye yük frekans kontrolü ya da otomatik üretim kontrolü olarak tanımlanır.Yük frekans kontrolü; birincil frekans kontrol çevrimi ve ikincil frekans kontrolçevriminden oluşmaktadır. Birincil frekans kontrol çevrimi senkron generatörün bir hızregülatörü ile kontrolünden oluşmaktadır. Birincil kontrol tek başına yeterliolmadığından frekans ve bağlantı hattı gücündeki bozulmanın oluşturduğu hatanınkendisi ve onun integrali ile orantılı bir sinyal hız regülatörüne eklenerek ikinci kontrolelde edilir.Bu çalışmada bir güç sisteminin yük frekans kontrolünü gerçekleştirebilmek için öncetek bölgeli, sonra da iki bölgeli bir güç sisteminin modeli oluşturulmuştur. Oluşturulanbu modellere kontrolör olarak PI, PID, bulanık PI ve bulanık PID kontrolörlereklenmiştir. Bulanık PID kontrolör ise yirmi beş, kırk dokuz ve seksen bir kurallı olarakuygulanmış ve bütün kontrolörler oturma zamanı, aşım miktarı ve ITA kriterlerine görebirbirleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucu en iyi performansı seksen birkurallı bulanık PID kontrolörün sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, interconnected power systems are required to ensure equality of frequenciesin order to connect. To ensure that equality must provide the balance of production andconsumption. If the frequency is increased too much production increases, productionwill decrease the frequency decreases. To remain permanently fixed frequency outputsare checked, generator active power output regulates. This arrangement is defined asload frequency control or automatic production control.Load frequency control; primary frequency control and secondary frequency controlloop consists of cycles. The primary frequency control cycle is the control of a speedregulator with synchronous generator. Because of the alone primary control is notenough, the power line frequency and deterioration of the connection itself is createdand its integration with error signal proportional to the speed regulator is obtained byadding a second control.In this study, a power system load frequency control to achieve the first single-zone,then two-zone model of a power system has been established. This model was createdas a PI controller, PID, fuzzy PI and fuzzy PID controllers have been added. The fuzzyPID controller has been applied as twenty-five, forty-nine and eighty-one canonical andall the contollers were compared with each other according to the criteria of time to sitdown, redemption amount and the criteria of the ITA. Comparisons of the resultsshowed that eighty-one canonical fuzzy PID controllers had best performance.