İscehisar Aktaşören mevkii mermer ocağında sahanın jeolojik özelliklerinin elmas tel kesme performansına etkisi
The effect of geological parameters to diamond wire cutting performance in the marble quarry of İscehisar Aktaşören region
  1. Tez No: 259505
  2. Yazar: ZAFER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkemiz mermer ocaklarının büyük çoğunluğunda mermer blok üretimi elmas telle kesme yöntemi ile yapılmaktadır. Elmas telle kesme işleminde kesim hızını, elmas soket tüketimini ve blok verimini etkileyen jeolojik ve fiziko-mekanik birçok faktör vardır. Bu faktörlerin bilinmesi optimum çalışma parametrelerinin belirlenmesi ve üretim kayıplarının en aza indirilmesi bakımından önemlidir.Bu amaçla Afyonkarahisar ili, İscehisar ilçesi Aktaşören mevkiinde bulunan Üçkar Mermer ve Madencilik şirketine ait olan mermer ocağında yapılan üretim faaliyetleri incelenmiştir. Aynı ocak sınırı içerinde Afyon İscehisar mermerlerinin en alt birimi olan Afyon Kaplan Postu ve bir üst birimi olan Afyon Gri mermerlerinin üretiminin yapıldığı iki üretim bölgesindeki elmas telle kesme parametrelerinin farklı olma sebepleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vast majority of our country in the marble quarries of marble block production is carried out using diamond wire cutting method. Diamond wire cutting process, cutting speed, diamond-socket block and consumption affect the geological and physico-mechanical efficiency has many factors. Knowledge of these factors to determine optimum operating parameters and production is important in minimizing losses.Afyonkarahisar province for this purpose, the locality Üçkar Aktaşören İscehisar district belongs to the marble quarries of marble and mining companies in the manufacturing operations examined. Same quarry boundaries within at Opium İscehisar marble top sub-unit of Afyon Tiger Skin, and an upper unit, the Afyon Grey marble production on the two production in diamond wire cutting parameters are different causes have been identified.