Inconel 718 malzemesinin tornalama işleminde yüksek basınçlı jet soğutmanın yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetlerine etkisi
The effect of high pressure jet cooling on surface roughness and cutting forces in turning Inconel 718 material
  1. Tez No: 259508
  2. Yazar: AHMET ÇİNİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÇOLAK, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL UCUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, havacılık ve uzay endüstrisinde geniş kullanım alanına sahip nikel esaslı süper alaşım olan Inconel 718 malzemesinin yüksek basınçlı jet soğutma koşulları altında işlenebilirliği incelenmiştir. Deneylerde bilgisayar kontrollü bir torna tezgâhı kullanılmış olup, PVD kaplamalı karbür kesici takımlar tercih edilmiştir. Yüksek basınçlı jet soğutma sistemi ile farklı soğutma su basınçları ( 6, 100, 200 ve 300 bar ) kesme işleminde kullanılmıştır. Ayrıca tornalama işleminde 2mm sabit kesme derinliği ve farklı ilerleme oranları ( 0.1, 0.125, 0.15, 0.175 ve 0.2 mm/dev ) tercih edilmiştir. Farklı su basınçları ve ilerleme oranları ile kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülük değerleri elde edilmiştir. Teğetsel ve ilerleme kuvvetleri dinamometre yardımıyla ölçülmüştür. Çalışmalar sonucunda ilerlemenin artmasıyla kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü artarken, soğutma suyu basıncının artmasıyla kesme kuvvetleri belirli bir miktar azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aerospace industry has a large area of nickel-based super alloy Inconel 718 high-pressure jets of material workability under cooling conditions are investigated. A computer-controlled lathes used in the experiments, and PVD-coated carbide cutting tools are preferred. High-pressure jet coolant cooling system with different pressures (6, 100, 200 and 300 bar) is used in the cutting process. In addition, the process of turning 2mm constant depth of cut and different progression rates (0.1, 0.125, 0.15, 0175, and 0.2 mm / rev) were chosen. With different water pressure and feed rate, cutting forces and surface roughness were obtained. Tangential and feed forces were measured by a dynamometer. Studies in progress with increasing shear forces and increased surface roughness, cutting forces increase the pressure of cooling water, a certain amount has decreased.