Inconel 718 malzemesinin tel erozyon tezgâhında işlenmesinde kesme parametrelerinin kesme performansına etkisinin deneysel analizi ve optimum parametrelerinin tayini
Experimental analysis of the effects of cutting parameters to the cutting performance in processing of inconel 718 material through wire electrical discharge machine and designation of optimum parameters
- Tez No: 255713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geleneksel üretim metodları ile yüksek hassasiyette işlenmesi güç olan yüksek mukavemet özelliklerine sahip malzemelerin işlenmesinde tel erozyon tezgahı iyi bir çözüm yolu olabilmektedir. Termoelektrik bir yöntem olan tel erozyon yöntemi, yüksek yoğunlukta üzerinden akım geçirilen bir tel elektrot yardımıyla iş parçasından talaş kaldırma yöntemidir.Boyut, İşleme süreleri ve yüzey pürüzlülüğü gibi faktörler, İmalat Sanayi için önemli bir yere sahip olan kalite ve maliyet konularına direkt tesir ettiğinden uygun kesme parametrelerinin seçimi önemlidir. Bu çalışmada kesme parametrelerinin boyut, yüzey pürüzlülüğü ve işleme sürelerine etkisi araştırılmıştır.İnconel 718 Süper alaşım malzemesinden dokuz adet içersinde 10mm lik bir daire olan 20x20x2 mm ölçülerinde kare parçalar kesilmiştir. 0,25 mm çapında Sumitomo denko SBG türü tel kullanılmıştır. İşleme parametreleri olarak, tabla ilerleme hızı, puls süresi ve puls ara süresi değişken olarak alınmıştır. Dielektrik sıvı dolaşım basıncı, tel ilerleme hızı, tel gerginliği puls ara süresi ayarı, ana güç kaynağı maksimum akımı, yardımcı güç kaynağı devresi, ana güç kaynağı voltajı, servo referans voltajı, deney süresince sabit tutulmuştur. Boyut ölçüleri Easson ep-1 model hassas profil projeksiyon cihazı ile, yüzey pürüzlülüğü ise mitutoyo surftest-211 fcr400 model ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Optimizasyon yöntemi olarak Taguchi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre doğrusal regresyon modeli ile denklemler oluşturulup optimum değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wire Electrical Discharge Machine can provide a solution in processing of high strength materials which are difficult to be processed under high precision with traditional manufacturing methods. As a thermoelectric method, wire electrical discharge method is a chip removal method from the mass by means of a wire electrode over which is imposed with high dense current.Since factors such as dimension, processing times and surface roughness directly affect the quality and cost issues which are significant for Manufacturing Industry, selecting suitable cutting parameters is important. In this study, the effect of cutting parameters on dimension, surface roughness and processing times.From Inconel 718 Super alloy material, nine square-shaped parts at 20x20x2 mm dimensions which embody a circle with 10 mm diameter. A Sumitomo denko SBG-type wire with 0.25 mm diameter is employed. As processing parameters, table feed rate, pulse time and pulse off time were taken as variables. Dielectric fluid circulation pressure, wire feed rate, wire tension, pulse off time adjustment, maximum current of main power supply, auxiliary power supply network, main power supply voltage, servo reference voltage were kept fixed during the test. Dimensions were measured with Easson ep-1 precision profile projection device; surface roughness was with mitutoyo surf test-211 fcr400 model-measurement device. As an optimization method, Taguchi technique was used. According to the test results obtained, with the linear regression model equations were developed and optimum values were attained.