Zayıf istatistiksel yakınsaklık
Weak statistical convergence
  1. Tez No: 259522
  2. Yazar: ELVAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İstatistiksel yakınsaklık son yıllarda çok önem kazanmış ve bu alanda pek çok makale yayınlanmıştır. Zayıf yakınsaklık fonksiyonel analizin önemli konularındandır. Zayıf istatistiksel yakınsaklığın tanımlanmasıyla literatürde önemli bir boşluk doldurulmuş olacaktır. Bu tez çalışmasında, normlu uzaylarda dizilerin zayıf istatistiksel yakınsaklığı incelenmişitr. Zayıf istatistiksel yakınsaklığın, zayıf yakınsaklığın bir genellemesi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca bugüne kadar tanımlanmamış olan zayıf lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramı tanıtılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, statistical convergence has become an active area of research and many articles were published in this area. Weak convergence is an important subject of functional analysis. After weak convergence was defined, a big gap in the literature was filled. In this thesis, weak statistical convergence of sequences in normed spaces was investigated. It was shown that weak statistical convergence is a generalization of the usual notion of weak convergence. Also we have introduced and examined a new concept of weak lacunary statistical convergence.