Nümerik fonksiyonların değişik kategorilerde gösterimi
Represantation of numerical functions in categories
- Tez No: 259524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ÖNDER USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar, Kategoriler ve Funktorlar, Üçlüler (Monad veya Triple), Bir Deductive Sistem Anlamında Önermesel Kalkülüs, Kartezyen Kapalı Kategoriler, Typed ?-Kalkülüs ve C- monoidler hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Recursive fonksiyonlar bir Nümerik Fonksiyon Olarak incelenmiş ve Dedekind`in bir önermesinin genellemesi yapılarak, Kartezyen Kapalı Kategorilerde Recursive fonksiyonlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, Categories and Funktors, Monads or Triples, Propositional Calculus as a deductive system, Cartesian Closed Categories, Typed ?-Calculus and C- monoids are recalled. In the third chapter, Recursive Functions are investigated as Numerical Functions. A Dedekind`s proposition was generalized and Recursive Functions were represented in Cartesian Closed Categories.