Bulanık mantık ve yapay sinir ağları için eğitim yazılımı geliştirilmesi
Developing education software for fuzzy logic and artificial neural networks
- Tez No: 259539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEPERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, fiziksel dünyayla özdeşleşmiş problemlerin, insan düşünce yapısıyla çözülmesini amaçlayan, birçok farklı yapay zekâ tekniği bulunmaktadır. Genetik algoritmalar, bulanık mantık ve yapay sinir ağları, yaygın kullanım alanlarına sahip, popüler yapay zekâ tekniklerinden bazılarıdır. Bu teknikler, bilgisayar teknolojisinin de yardımıyla, farklı alanlardaki problemlerin çözümünde kolayca kullanılabilmektedir.Bu tez çalışmasında, bulanık mantık ve yapay sinir ağları tekniklerinin eğitiminde ve bu tekniklerle ilgili araştırma çalışmalarında kullanılabilen, etkili bir uygulama yazılımı geliştirilmiştir. Çalışma sayesinde, ilgili tekniklerin öğretiminde kullanılabilen, örnek çalışmaların yürütülebildiği, güçlü bir ?eğitim yazılımı? sunulması amaçlanmaktadır. Yazılım yapısı, C# programlama dili aracılığıyla, nesneye yönelik programlama tekniklerinin avantajları bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Ayrıca bu yazılım, ilgili alanda gerçekleştirilmiş olan, Türkçe arayüzlü, ender çalışmalardan birisidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many different artificial intelligence techniques that aim to solve real-world problems with the human reasoning structure. Genetic algorithms, fuzzy logic and artificial neural networks are some popular artificial intelligence techniques, which have wide usage ranges. With the support of the computer technology, these techniques can be used easily to solve problems in different fields.In this thesis study, an effective application, which can be used in education of fuzzy logic and artificial neural networks techniques and related research studies, has been developed. With the study, it is aimed to provide a strong ?education software?, which can be used for teaching the related techniques and performing sample works about them. The software structure has been developed by combining advantages of object oriented programming techniques via C# programming language. Additionally, this software is one of the uncommon works, which provide Turkish interface.