Genelleştirilmiş terslenebilir halkalar
Extended reversible rings
- Tez No: 259540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar, bazı halka sınıfları ve bir halka üzerindeki polinom halkaları hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, terslenebilir halkaların bir genelleştirmesi olan ?-terslenebilir halkalar karakterize edilmiştir ve bu halka sınıflarının bazı temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, some ring classes and polynomial rings on a ring are recalled. In the third chapter, ?-reversible rings, which is a generalization of reversible rings are characterized and the basic properties of this ring classes are studied.