Mermer atıklarının otomotiv fren balata üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of marble waste in automotive brake pads manufacturing
  1. Tez No: 259538
  2. Yazar: HALİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Otomotiv frenlerinde kullanılan balatalar birçok maddenin bileşiminden yapılır. Bir fren balatasından istenilen temel özellikler, standartlara uygun aşınma direnci, sürtünme katsayısıdır. Bunlara ilave olarak ekonomik olması istenir. Frenleme sırasında sürtünme nedeniyle fren balataları aşırı ısınmaktadır. Aşırı sıcaklık nedeniyle balataların frenleme performansı değişebilmekte veya balatalar mekanik deformasyona uğramaktadır.Bu çalışmada; Türkiye'de mermerin işlenmesi neticesinde ortaya çıkan mermer toz atıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için, mermer artıkları öğütülerek toz haline getirilmiştir. Mermer atıkları balata dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Çeşitli katkı maddeleri kullanılarak yeni formülasyonlu fren balataları üretilmiştir. Balata özelliklerini iyileştirmek amacıyla balata bileşiminde metalik parçacıklar, granit tozu, mermer tozu ve barit kullanılmıştır. Mermer tozu fren balatası üretiminde farklı oranlarda kullanıldı. Böylece mermer tozunun frenleme performansına etkisi incelenmiş oldu. Mermer tozunun frenleme performansında olumlu sonuçlar verdiği gözlemlendi. Bu sonuçlar ışığında fren balatasında mermer tozu kullanılması hem mermer atıklarının değerlendirilmesi hem de üretim maliyetinin azaltılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Brake linings used in automotive disks are usually composed of various components. Expected properties from a brake lining are appropriate standart value of wear resist, friction coefficient and also economical value. Brake lining extremely warms up during braking due to friction. The braking performance of brake lining changes and braking lining is subject to mecanical deformation due to excessive temperature.In this study, it is aimed to revaluate the waste of marble dust in marble processing in Turkey. For this purpose, marble wastes are grinded to produce marble dust. Dust wastes of marble is used as filler material in brake pads. The brake lining, which has new formulation, is produced by using various additive materials. Metallic particles, granite powder, marble dust and barite are added to brake lining components to improve brake lining properties. Marble dust is used to produce brake pad in different ratios. Therefore, the effect of marble dust on braking performance is investigated. It is observed that favorable results in braking performance is obtained using of marble dust. In the light of this results, the use of marble dust in brake pad is important in view of both revaluation of marble wastes and decreasing cost of manufacturing.