Hypericum L. cinsinde (binbirdelik otu) doku kültürüne manyetik alanın etkisi
The effects of magnetic field on the tissue cultures of Hypericum L.
- Tez No: 259565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda doğal tedavi yollarına, özellikle bitkisel tedaviye ilgi tüm dünyada artmıştır. Tıbbi bitkilere olan talep önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Hypericum perforatum L. bitkisi, Hypericaceae familyasından olup Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetişen çok yıllık bir otsu bitkidir. Geleneksel tıpta antidepresan olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar Hypericum calycinum L. bitkisinin de H. perforatum L. ile aynı ve benzer bileşikleri içerdiğini göstermiştir.Hypericum L. taksonları, ülser, diyabetik rahatsızlıklar, soğuk algınlıkları, mide, karaciğer ve safra rahatsızlıkları ile özellikle yanık yaralarının tedavisinde geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Hypericum L. ekstraktlarının anti viral ve anti bakteriyel özellikleri bulunduğu çeşitli araştırmacıların yaptıkları çalışmalarda gözlenmiştir.Bu çalışmada H. calycinum L. bitkisinde Manyetik Alan (MA)' ın gövde ve yaprak eksplantlarından kallus oluşum frekansı, kallus taze ağırlığı ve hiperisin miktarları üzerine olan etkisini aptamak amaçlanmıştır.Bu çalışma sonunda H. calycinum L. gövde ve yaprak eksplantlarına 0 (C0), 1 (C1), 3(C3), 5 (C5) ve 9 (C9) kez MA uygulanmıştır. Gövde eksplantlarından elde edilen kallusların oluşum frekansı C3 ve C5; yaprak eksplantlarından elde edilen kalluslarda C9 uygulamasında kontrole göre artışı gözlenmiştir. Gövde ve yaprak eksplantlarından elde edilen kalluslarda tüm MA uygulamalarında kontrole göre azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, natural medical treatment ways, especially vegetal treatments are getting more interest all over the world. Demand on the medical plants are now an important source of income. Hypericum perforatum L. vegets are from the Hypericaceae family which are grown as long lifed herbs at Europe, Asia, North Africa and United States of America. It is used as antidepressant in traditional medics. Researchs show us that Hypericum calycinum L. herb has the same and similiar compounds in.Taxons of Hypericum L. are commonly used as cure for ulcer, diabetes, flues, stomach, liver and bile diseases and especially burnt skin, from past to now. Also, it is seen by some researchers that extracts of Hypericum L. have antiviral and antibacterial effects.This study aims to show the results of Magnetic Field (MF) on body and leaf explants about callus creation frequency, callus young weight and hypericin amount at H. calycinum L..In this study, MF was applied 0 (C0), 1 (C1), 3(C3), 5 (C5) and 9 (C9) times to H. calycinum L. body and leaf explants. Callus creation frequencies at body do increase at C3 and C5, and for leaves, C9 has an increased frequency by well-controlled experiments. Callus amounts on both body and leaf explants are determined to be decreased at all MF applications.