Lapseki?Çardak (Çanakkale?Türkiye) doğal lagün gölü çevresindeki Salicornia emerici duval-jouve ve Sarcocornia fruticosa (L.) A.J. Scott türlerinin autekolojik ve ekonomik özelliklerinin araştırılması
An investigation about autecological and economic characteristics of Salicornia emerici duval-jouve and Sarcocornia fruticosa (L.) A.J. Scott in nature lagoon lake?s surroundings in Lapseki-Çardak (Çanakkale?Türkiye)
  1. Tez No: 259570
  2. Yazar: MUSTAFA ERDAL KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çardak Doğal Lagün Gölünde (Lapseki, Çanakkale, Türkiye) doğal olarak yayılış gösteren tek yıllık Salicornia emerici Duval-Jouve ve çok yıllık Sarcocornia fruticosa (L.) A.J. Scott taksonlarına ait bitki örnekleri morfolojik, fenolojik, fiziksel ekolojik, toprak ve bitki kimyasal yapısı ile diğer botanik özellikleri açısından incelenmiş ve ekonomik gelir sınıfına kazandırılması açısından irdelenmiştir.Bahsedilen özellikler tez içerisinde bulgular kısmında gerek çizelgeler, gerek şekiller ve gerekse fotoğraflarla pekiştirilmiştir. Bu özelliklerin ortaya koyulması sonucunda çalışma örneklerimizin yöre halkına ekonomik gelir sağlayabilecek potansiyeli içerdiği izlenmiştir.Elde edilen verilere göre, yöre toprağının gerek doğal tipik tuzcul bitki gelişimi için gerekse benzer türlerin doğal gelişimi için uygun şartları taşıdığı, ayrıca yörede bu ve benzeri bitki türlerinin kültürünün yapılabileceği şeklinde gerekli bileşenleri içerdiği tespit edilmiştir. Keza kültür çalışmaları başlatıldığında çimlenme periyodu dışında tatlı suya gerek duyulmadan bu örneklerin deniz suyu ile sulanarak yetiştirilebileceği ortaya koyulmuştur.Çardak Doğal Lagün Gölü çevresinde yapılan gözlemler sonucunda bu alanda varlığı daha önce bilinmeyen Salicornia patula Duval-Jouve ve Sarcocornia perennis (Miller) A.J. Scott taksonlarının doğal olarak gelişme gösterdiği ilk defa tarafımızca bilim dünyasına duyurulmaktadır.Çalışma örneklerinin yöre halkı tarafından toplanarak belirli miktarlarda bölge içerisinde ve dışında kurulan halk pazarlarında satıldığı, aynı zamanda yemek, salata ve meze olarak yoğun şekilde tüketildikleri belirlenmiştir.Tüm bu faydalı özelliklerin eşliğinde yöredeki bazı çöp dökme faaliyetlerinin artmaması ve yörenin korunarak geliştirilebilmesi açısından yeni stratejik planların oluşturulması gerekliliği ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Plant materials, are belonged the annual life form of Salicornia emerici Duval-Jouve and the perennial life form of Sarcocornia fruticosa (L.) A.J. Scott which are naturally distributed in Nature Lagoon Lake of Çardak (Lapseki ,Çanakkale, Türkiye), which were studied in terms of morphological, physical ecological, plant and soil chemical compositions with another botanical characteristics and were investigated for putting on the category of economical revenue.Mentioned features were intensfied both graphs, figures and photos at part of research findings in this thesis. With the results of these features brought out, was understood that plant materials were able to provide the getting potential of economical revenue to regional commons.According to obtained datum, was determined that the region soils were supplied the appropriate conditions for plants developments both natural typical halophytes and natural similar species, besides in this region, were consisted of needed components for that can be produced by agriculture of these and other similar plant species. Likewisely, it was brought out that these plants materials were produced to irrigating with sea water, not to need fresh water without the period of plant germination, when agriculture studies were began.The result of observations in Nature Lagoon Lake of Çardak and its surroundings, it was firstly announced to Scientific World by our part that in this area Salicornia patula Duval-Jouve and Sarcocornia perennis (Miller) A.J. Scott were naturally grow up, which were not known the existences in before.It was determined that studied plant materials were collected at definitive amounts by the regional commons whose sold these within and outside of public market or bazaar, at the same time they densely consumed them like a meal, a salad and a savory food.With all these useful features, it was became a matter of primary importance that was necessary in this region to constitute some new strategies projects for decreasing some activities of dumping the garbage and for improving to be protected this area.