Lapseki-Çardak Lagün'ü (Çanakkale) bağlanmamış sedimanların mineralojik ve sedimantolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mineralogical and sedimentalogical properties of Lapseki̇-Çardak lagoon (Çanakkale)
  1. Tez No: 411603
  2. Yazar: NAGEHAN TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, Çanakkale Boğazı'nın morfotektonik gelişimi, Lapseki-Çardak Lagünü'nün (Çanakkale) mineralojik ve sedimantolojik özellikleri belirlenmiştir. Boğazın gelişimi ile bölgede etkin olan başlıca yapısal faktörler (faylar ve çizgisellikler) arasındaki ilişki ile Kuvaterner deniz seviyesi değişimlerinin boğaz kıyılarında bıraktığı izler (denizel taraça sistemleri, eski kıyı izleri ve diğer morfotektonik elamanlar) detaylı olarak çalışılmıştır. Arazide alınan örnekler laboratuvarda standart Amerikan Taylor (ASTM) elek seti kullanılarak tane boylarına ayrılmıştır. Rech vibrasyonlu elek makinesinde tam elek setine yakın (2mm, 710μm, 425μm, 300μm, 125μm, 63pan) mesh elekler kullanılmıştır. Mineralojik ve sedimantolojik incelemeler,“Ağırmineral Analiz Yöntemlerine”göre ince, parlak kesitleri ve taneprepartları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this graduate study, morphotectonic development of the Dardanelles, mineralogical and sedimentalogical properties of Lapseki-Çardak lagoon (Çanakkale) are determined. Relation between the development of Dardanelles and the major tectonic factors that are active in this region (faults and lineaments), traces of Quaternary sea level changes left at the shores of the strait (marine terrace systems, old shorelines and other morphotectonical elements) are studied in detail. Samples taken from field are seperated according to their granular sizes in laboratory via standard American Taylor (ASTM) sieve series. Mesh series that are close to complete sieve sets (2mm, 710μm, 425μm, 300μm, 125μm, 63pan) are used in Retsch vibrating sieve machine.