Türkiye' de Carlina L. cinsine ait taksonların (Asteraceae) polen morfolojisi
Pollen morphology of genus Carlina L. (Asteraceae)taxa in Turkey
  1. Tez No: 259579
  2. Yazar: BERRİN BATIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HANİFE AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, dış morfolojik özelliklerine göre teşhis edilen Carlina L. cinsin de bulunan 7 taksona ve 1 alt türe ait 12 örnek çalışılmıştır. Her bir taksonun polen morfolojileri ışık ve SEM incelemelerine göre tanımlanmıştır. Işık mikroskobu incelemelerine göre polenler radyal simetrili, izopolardır. Polenler prolat sferoidal, oblat sferoidal ve suboblat şeklindedir. Cinsin polenlerinin hepsi trikolporat yapıdadır. AMB şekli polenlerde eliptiktir. Cinsin polenlerinde ornamentasyon ekinat, tektum yüzeyi retikulata benzer yapı göstermektedir.SEM ile yapılan palinolojik incelemelerde, ekinatmikroretipilat, ekinatmikrorugulat ornamentasyon saptanmıştır. 100 µm2 deki spinül sayısı cinsin polenlerinde 3-7 arasında varyasyon göstermektedir. Spinül uçları genellikle obtus sonlanmaktadır.Ekzin kalınlığı, 3.8-8.3 µm Asetoliz yöntemi, 4.3-8.4 µm Wodehause yöntemi ile yapılan incelemeler de varyasyon göstermektedir. Ektekzin genellikle endekzinin iki katı ya da iki katına yakındır. Intin tabakası ise, endekzinin üçte biri ya da yarısından az kalınlıktadır.Işık mikroskobu ve elektron mikroskobu incelemelerinde Carlina L. cinsi polenlerinin ornamentasyon özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the presented research 12 specimens belonging to 7 taxa and 1 sub-species of genus Carlina L. which were described according to their external morphological characteristics were studied. Pollen morphology of each taxon was described using light and scanning electron microscopy. Light microscopy examinations showed that pollens were radially symetrical and iso-polar. Pollens were prolat sferoidal, oblat sferoidal and suboblat in shape.The shapeof AMB was elliptical in pollens. The ornamentation of pollens of the genus were ecinat, and the surface of the tectum were similar to reticulate in structure.An ecinatmikroretipilat ornamentation were described during the scanning electron microscope examinations. The number of spinül with 100 µm2 varied between 3-7. The spinals ended in obtus shape.The thickness of the exine varied between 3.8-8.3 µm and 4.3-8.4 µm when measured using Acetyloysis and Wodehouse technigues, respectively. The thickness of ectexin were almost two tines greater than the thickness of endexin. Intin thickness was 1/3 or 1/2 of the thickness of endexin.Carlina L. pollens showed differences in their ornamentation charecterstics under light microscope.