Çoklu dizi analiz yöntemi ile afila tipi ve yatmaya dayanıklı bezelye (pisum sativum L.) genotiplerinin geliştirilmesi
Development of afila type and lodging hardiness pea (pisum sativum L.) genotypes by line × tester analysis method
- Tez No: 954023
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliği ve artan nüfus baskısının tarımsal üretim üzerindeki etkileri dikkate alınarak, hem yüksek verim hem de üstün kalite özelliklerini bir arada taşıyan bezelye (Pisum sativum L.) genotiplerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Özellikle afila yaprak tipi, yatmaya dayanıklılık ve yüksek tane verimi gibi özelliklerin birleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla altı dişi ebeveyn (Serge, Boogie, Compana, Carina, Jofs, Betagreen) ve üç tester (PS16012, PS16045, PS16062) arasında line × tester melezleme yöntemi uygulanmış ve 18 F₁ melez kombinasyonu oluşturulmuştur. F₁ melezleri, ebeveyn hatları ve F₂ jenerasyonları, Konya ili Orta Anadolu koşullarında, iki yıl süreyle, üç tekerrürlü Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre değerlendirilmiştir. Araştırmada bitki boyu, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, 100 tane ağırlığı, tane verimi, protein oranı ve protein verimi gibi morfolojik ve kaliteye yönelik özellikler analiz edilmiştir. Özellikle F₁ jenerasyonunda, tane verimi ve protein verimi bakımından yüksek düzeyde heterosis ve heterobeltiyozis etkileri tespit edilmiştir.“Carina × PS16012”,“Betagreen × PS16045”ve“Serge × PS16062”gibi kombinasyonlar, hem ortalama hem de en iyi ebeveyni aşan verim değerleri ile öne çıkmıştır.“Boogie × PS16062”ve“Jofs × PS16062”kombinasyonları ise F₂ jenerasyonunda da üstün performanslarını korumuştur. GKY (genel kombinasyon yeteneği) ve ÖKY (özel kombinasyon yeteneği) varyansları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, bu da karakterlerin kalıtımında hem eklemeli hem de eklemeli olmayan gen etkilerinin önemli olduğunu göstermiştir. Betagreen ve Boogie genotipleri, hem yüksek GKY değerleri hem de iri tohum ve yüksek protein içerikleri ile dikkat çekmiştir. Yüksek kalıtım derecelerinin F₂ jenerasyonuna kadar korunması, erken seleksiyon olanaklarını artırmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, yüksek verim, yüksek kalite, genetik kararlılık ve yatmaya dayanıklılık gibi çok yönlü özellikleri bir araya getiren bezelye genotiplerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop pea (Pisum sativum L.) genotypes with superior yield and quality characteristics in response to the challenges posed by climate change and increasing food security demands. The primary objective was to combine desirable traits such as afila leaf morphology, lodging resistance, and high seed yield within the same genotype. For this purpose, six female parent lines (Serge, Boogie, Compana, Carina, Jofs, and Betagreen) were crossed with three testers (PS16012, PS16045, and PS16062) using a line × tester mating design, resulting in 18 F₁ hybrid combinations. The F₁ hybrids, along with their parents and F₂ progenies, were evaluated under the ecological conditions of Konya (Central Anatolia, Türkiye) over two consecutive growing seasons using a Randomized Complete Block Design with three replications. The study examined key agronomic and quality-related traits, including plant height, number of pods per plant, number of seeds per pod, 100-seed weight, seed yield, protein content, and protein yield. In the F₁ generation, significant levels of heterosis and heterobeltiosis were observed, particularly for seed yield and protein yield. Hybrids such as“Carina × PS16012,”“Betagreen × PS16045,”and“Serge × PS16062”outperformed both the mid- and better-parent values, while combinations like“Boogie × PS16062”and“Jofs × PS16062”maintained their superior performance in the F₂ generation, indicating genetic stability. Both GKY (general combining ability) and ÖKY (specific combining ability) variances were statistically significant across generations, suggesting the involvement of both additive and dominant gene effects in the inheritance of traits. Among the parents, Betagreen and Boogie emerged as superior candidates due to their high GKY values, large seed size, and elevated protein content. The high heritability observed in some traits up to the F₂ generation supports the effectiveness of early-generation selection. In conclusion, this study contributes valuable insights into the development of multi-trait pea genotypes that combine high yield, quality, genetic consistency, and lodging resistance, offering strong potential for use in both breeding programs and commercial production under semi-arid conditions.