Türkiye'deki dolgu barajların geçirimsiz çekirdek bölgelerinde kullanılan malzemelerin geoteknik zemin özelliklerinin istatiksel değerlendirmesi
Statistical assessment of geotechnical soil properties of impermeable core zone matarials of earthfill dams in Turkey
- Tez No: 259644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada ilk olarak D.S.İ arşivinde mevcut bulunan Türkiye'deki tüm toprak dolgu barajların geçirimsiz çekirdek bölgelerinde kullanılan zeminlerin bazı indeks özellikleri (özgül ağırlık ve kıvam limitleri) ve kompaksiyon karakteristikleri (optimum su içeriği ve maksimum kuru birim hacim ağırlık) verileri derlenerek sayısal ortama aktarılmıştır. Daha sonra ülkemizin coğrafi bölgeleri baz alınarak her bölge için sayısal ortama aktarılan geoteknik zemin özelliklerinin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Ayrıca her coğrafi bölge için optimum su içeriği ve maksimum kuru birim hacim ağırlık arasındaki ilişki lineer regresyon analizi ile irdelenmiştir. Bu çalışma, ileride yapılacak olan toprak dolgu barajların planlama, proje ve inşa çalışmaları aşamasında mühendislere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, all data available in State of Hydraulic Works (D.S.I) archive about some index properties (specific gravity and consistency limits) and compaction characteristics (optimum water content and maximum dry unit weight) of the materials used in impermeable cores of earthfill dams in Turkey are compiled. Later, considering geographical regions of our country as the basis, statistical analysis of the geotechnical soil properties is carried out for each geographical region. In addition, for each geographical region, the relationship between optimum water content and maximum dry unit weight is examined with linear regression analysis. This study is supposed to be a guide for engineers in the planning and construction stages of earthfill dams to be built in the future.