Effects of berm characteristics on earth-fill dam stability
Palye özelliklerinin toprak dolgu baraj dengesine etkileri
- Tez No: 474920
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, YRD. DOÇ. DR. MELİH ÇALAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toprak dolgu barajların yıkılma sebeplerinden birisi şev kaymasıdır. Bu nedenle şev stabilitesi baraj güvenliği için çok önemlidir. Toprak dolgu barajların güvenliğini artırmak için bazı önlemler vardır. Bunlardan birisi, memba ya da mansap şevine palye inşa etmektir. Bu çalışmada palye özelliklerinin baraj stabilitesi üzerindeki etkileri bir vaka çalışmasıyla araştırılmıştır. Farklı palye yükseklikleri, sayıları ve genişliklerinin Türkiye'deki Hancağız Barajı'nın stabilitesine olan etkileri üç yazılım kullanılarak analiz edilmiştir. Zamandan bağımsız akım, haznenin ani dolma ve ani çekilme durumları altında şevlerin güvenlik katsayıları, dolgu içindeki sızma akımı miktarı ve boşluk suyu basınçları elde edilmiştir. Sonuçlar palye yüksekliğini, sayısını ya da genişliğini artırmanın, palyenin inşa edildiği şevde daha yüksek güvenlik katsayıları sağladığını göstermiştir. Palye yüksekliğini belirli bir seviyeye kadar artırmak şev stabilitesini artırmıştır. Palye yüksekliğini daha fazla artırmanın daha düşük şev güvenlik katsayısına sebep olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte, memba şevindeki palyenin özelliklerini değiştirmenin, mansap şevinin güvenliğini etkilemediği ve bunun tam tersinin de geçerli olduğu saptanmıştır. Bunların yanında palye geometrisinin dolgu içindeki sızma akımına ve boşluk suyu basınçlarına çok az etkidiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the causes of failure in earth-fill dams is the slide of the slope. For this reason, slope stability is a crucial issue for dam safety. There are some precautions to increase the safety of earth-fill dams, and constructing berms on upstream or downstream sides is one of these ways. In this study, effects of berm properties on dam stability are investigated with a case study. The effects of different berm heights, numbers and widths on the stability of Hancağız Dam, Turkey, are analyzed by using three software. The safety factors of slopes, seepage rates through the body, and the pore water pressures in the embankment are obtained under steady-state, rapid fill, and rapid drawdown conditions. Results show that increasing the berm height, number or width of berms provides higher safety factors for the slope where berm is built on. Increasing the berm height is beneficial up to a certain level. Further increase in the berm height causes lower safety factors for the slope. Any changes made on upstream berms do not affect the safety of the downstream slope and vice versa. It is also found that the berm geometry has negligible effect on water flux and pore water pressure in the embankment.