Asenkron motorlarda uzay harmoniklerin yok edilmesi için yeni bir stator oluk tasarımı
A new stator slot design for elimimnate space harmonics in asynchronous motors
- Tez No: 259717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Asenkron motorlar, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren önemli makinelerden birisidir. Bunlar yük ve gerilim değişimlerine karşı dayanıklı ve verimleri, benzerlerine göre yüksek makinelerdir.Bu çalışmada 3-fazlı, 24 oluklu, 2 kutuplu bir asenkron motorun uzay harmoniklerini yok etmek için yeni bir stator oluk tasarımı yapılmıştır. Öncelikle asenkron motor modeli Autocad programında çizilmiştir. FEMM programında ilk olarak normal oluk yapısına göre daha sonra da oluk yapısı değiştirilerek çözümlemeler yapılmıştır. Oluk yapısı değiştirilen motorun bobin adımı belirli değerlerde kısaltılarak uzay harmonikleri elimine edilmeye çalışılmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asynchronous motors are the machines which are preferred mostly when the electrical energy is converted to the mechanical energy. Efficiency during the energy conversions is of the uttermost importance for preferences. In addition, the motors are expected to be cheaper and give long life service under working conditions.In this study, a new stator slot is designed for eliminate space harmonics in three-phase, two-pole and 24 slots asynchronous motor. Asynchronous motor model is drawn using with Autocad. After that, analysis are made for normal slot structure and new slot structure in FEMM program. After we changed the slot structure and made short-pitching, we could see that space harmonics are eliminated.