Depolama süresinin ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) fiziksel-mekaniksel ve kalite özellikleri üzerine olan etkileri
Influence of the storage period on physical-mechanical and quality properties of sunflower (Helianthus annuus L.)
  1. Tez No: 259758
  2. Yazar: MURAT MENGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada bitkisel yağ sanayinin en önemli hammaddelerinden birisi olan ayçiçeğinde (Helianthus annuus L.), depolama süresinin Sanbro çeşidi ayçiçeği tohumlarında fiziksel-mekaniksel ve kalite özellikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında deney materyalleri için tane mekaniğinde etkili olan şekilsel özellikler (küresellik, tane hacmi, tane yüzey alanı), fiziksel özellikler (birim hacim ağırlığı, özgül ağırlık, porozite), mekaniksel özellikler (içsel sürtünme açısı, statik sürtünme katsayısı, dinamik sürtünme katsayısı, basınç oranı) ile ürüne ilişkin bazı kalite özelliklerindeki (yağ oranı ve asitlik) değişimler bağımlı değişken, depolama süresi (15, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 120, 135, 150 gün) ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır.Araştırma sonucunda depolama sürecinde (150 gün) deney materyallerinde izlenen şekilsel özelliklerdeki değişim ile depolama süresi arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study on one of the most important raw materials in the vegetable oil industry, the sunflower (Helianthus annuus L.), influence of the storage period on physical-mechanical and quality properties of Sanbro type sunflower seeds have been analyzed. Within the context of the study, changes in modal properties (sphericity, grain volume, grain surface area), physical properties (bulk density, true density, porosity), mechanical properties (angle of internal friction, coefficient of static friction, coefficient of dynamic friction, pressure ratio) of the test material effecting grain mechanics as well as in certain quality properties (oil ratio, acidity) related to the product were considered dependent variables, while the storage period (15, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 120, 135, 150 days) was considered an independent variable.As a result of the study, correlation between the changes observed in modal properties of the test material and the storage period was not found statistically significant within the storage period (150 days).