Depolama süresinin bazı elma çeşitlerinin fiziko-mekanik özelliklerine etkisi
Effects of storing time on physico-mechanic properties of some apple varieties
- Tez No: 134183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEPOLAMA SÜRESİNİN, BAZI ELMA ÇEŞİTLERİNİN FİZİKO-MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Savaş ARPALIYİĞİT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Cevat AYDIN 2003, 78 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Cevat AYDIN Prof. Dr. Kazım ÇARMAN Prof. Dr. Fikret DEMİR Tarım alet ve makinalarının tasannu, imalatı ve geliştirilmesi yönünde mühendislerce kullanılan en büyük veriler biyolojik malzemelerin fiziko-mekanik özellikleri olmaktadır. Biyolojik malzemelerin ekiminden başlayıp hasat, temizleme, sınıflandırma, iletim, işlenme ve gıda teknolojisi gibi üretim sürecinin her kademesinde bu özelliklerden yararlanılan alet-makina özellikleri' geliştirilmektedir. Tarımsal ürüne ait poisson oranı, elastisite modülü ve deformasyon kuvveti bilgileri, özellikle mekanik yöntemlerle ürün hasadı ve taşıma iletim işlemlerindeki hesaplamalar için gerekli olmaktadır. Bu nedenle değişik çalışmalarla biyolojik malzemenin fiziko-mekanik özellikleri ortaya konmaya çalışılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, depolama süresinin bazı elma çeşitlerinin fiziko- mekanik özelliklerine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Karaman ekolojik şartlarında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan dört farklı elma çeşidinin poisson oram, elastisite modülü, deformasyon kuvveti ve depolama süresi arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu araştırmada Selçuk Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenerek gerçekleştirilen Biyolojik Malzeme Test Cihazı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda depolama süresine ve elma çeşitlerine bağlı olarak poisson oranlan 0.105-0.265, elastisite modülü değerleri 0.959-2.583 N/mm2, deformasyon kuvveti değerleri ise 29.714-67.225 N arasında bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Elastisite Modülü, Poisson Oranı, Deformasyon Kuvveti, Fiziko-Mekanik Özellikler, Biyolojik Materyal. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis EFFECTS OF STORING TİME ON PHYSICO-MECHANIC PROPERTIES OF SOME APPLE VARIETIES Savaş ARPALIYİ?İT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cevat AYDIN 2003, 78 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Cevat AYDIN Prof. Dr. Kazım CARMAN Prof. Dr. Fikret DEMÎR Agricultural equipments and machines are modified in order to increase the work success and using efficiency. Physico-mechanic properties of biological materials must be determined for projection of farm machines. All production stages of biological materials require different mechanization systems. There are technical properties of biological materials must be determined by some researches. Information about poisson ratio, young module and deformation force of biological materials is required for projecting of harvesting and transporting systems. Relationships between storing time, young module, deformation force and poisson ratio are determined in four different apple varieties which have been commonly raised in province of Karaman ecolugical conditions. In this research, biological materials test apparatus which is made as support by Research Fund University of Selçuk is used. According to the results; poison ratio, elasticity modules and deformation force depending on storing time and apple varieties were found 0.105-0.265; 0.959- 2.583 N/mm2 and 29.714-67.225 N, respectively. KeyWords : Elasticity Modules, Poisson Ratio, Deformation Force, Physico-Mechanic Properties, Biological Material. IV