Göller bölgesindeki kayaçların minerolojik ve petrografik özelliklerinin yapay mermer kalitesine etkileri
The effects of mineralogical and petrographical features of the lake district rocks on the quality of artificial marbles
- Tez No: 259769
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacını, Göller bölgesindeki kayaçların minerolojik ve petrografik özelliklerinin yapay mermer kalitesine etkileri ile Isparta ve yöresindeki mermer atıklarının değerlendirilmesi ve yapay mermer üretiminde kullanılması oluşturmaktadır. Yapay mermer, mekanik dayanımı yüksek, farklı kimyasal ve sıcaklık şartlarına dayanıklı, polyester ile mineral dolgulardan oluşmuş üç boyutlu işlenebilen, son derece sağlıklı ve albenisi olan homojen bir yapı malzemesidir. Kalsit, dolomit ve kuvars gibi minerallerin değişik polyester (reçine) grupları ile belirli döküm metotları kullanılarak üretilen yapay mermerler, doğal mermer ve granite göre daha elastik ve mekanik olarak da daha dayanıklıdır. Yapay mermer çeşitleri renk ve desen olarak sınırsız bir zenginlik sunmaktadır. Ayrıca tasarlanabilen her şekil ve ebatta, kalıplanarak fabrikasyon olarak da üretimi yapılabilmektedir. Uygulanacak mekânın boyutlarına, mimari özelliklerine ve birlikte kullanılacağı diğer eşyalara da tam bir uyumluluk sağlayabilmektedir.Bu araştırmada Göller Bölgesindeki mermer ocaklarından alınan atık örnekleri öğütülerek yapay mermer hammaddesi haline getirildi. Daha sonraki aşamalarda ise mineral tozları polyester esaslı reçine ile karıştırılarak kalıplandı ve numuneler üzerinde fiziko-mekanik analizler yapıldı. Bu analizler arasında yaş birim hacim analizi (YBHA), kuru birim hacim analizi (KBHA), basınç dayanımı, kapiler su emme analizi, sismik hız analizi (P dalga) ve mermer atıklarına ait kimyasal analizlerdir. Bu çalışmada doğal ve yapay mermer arasındaki fiziko-mekanik özelliklerin bir kıyaslaması yapıldı. Böylece doğal taşların rezervlerinin korunması sağlanarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmış olacaktır. Ayrıca görünüm kirliliğine neden olan mermer atıkları da değerlendirilerek ortadan kaldırılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate marble waste from marble deposits around Isparta for the production of artificial marble. Artificial marble has high mechanical strength, and durable to various chemical and high temperature environmental conditions, which composed of mineral dust and polyester. It is a attractive, healthy and homogenous building material which is workable in three dimension. Artificial marbles produced from such as calcite, dolomite, and quartz minerals composed of polyester (resin), with a specific casting methods, are more strong and durable as seen from its mechanical strength and elasticity modulus than natural marble and granite. The varieties of artificial marble have a rich color and beautiful patterns that offers an unlimited wealth. Also it can be designed in all shapes and sizes, and can be fabricated in the production of molds. It can be applied according to the dimensions of space, architectural features and will be used in conjunction with other furniture?s can also provide a full compatibility.In this study, taken from a marble quarry in the Lakes Region to the waste samples were ground into the raw material of artificial marble. In the later stages of the polyester-based resin is mixed with mineral dust and mold samples were mechanical analysis was performed on a physical team. This analysis are wet unit volume analysis, dry unit volume analysis, compressive strength, capillary water absorption analysis, analysis of seismic velocity (P wave) and the marble wastes bulk chemical analyses. In this study, between natural and artificial marble, a comparison was made of physical mechanical properties. Thus, the protection of natural stone reserves the right to be provided will be transferred to future generations. In addition, pollution is causing the appearance of marble waste will have been eliminated by this application.