Türkiye'de lise düzeyinde soğutma ve iklimlendirme eğitiminin incelenmesi
Examining highschool level refrigeration and climatisation education in Turkey
  1. Tez No: 259771
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İçinde yaşadığımız yüzyılda ?eğitilmiş insan? kavramının anlamı her geçen gün değişmekte ve okullar her geçen gün farklı bir insan tipini yetiştirme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalmaktadır ve bu ortaya çıkan bu yeni insan tipinin temel nitelikleri arasında kültürel birikim, toplumsal uyum, ekonomik üretkenlik ve sosyal bilinç ön planda gelmektedir. Tüm bu niteliklere sahip bireyleri yetiştirmek için eğitim sistemlerinde yapılacak değişim içinde mesleki ve teknik eğitime yönelik olanlar önemli bir yer tutmaktadır.21. yüzyılda görev yapacak işgücünde aranan nitelikler, bugüne kadar işgücünde aranılan niteliklerden oldukça farklıdır. Bu durum, teknolojiyi anlayan, uygulayabilen, verimli ve kaliteli mal ve hizmet üretebilen işgücüne ihtiyaç olduğunu göstermektedir.Bu durum şartları günden güne önem kazanmakta olan İklimlendirme-Soğutma sektörü için de geçerlidir. ''Özellikle toplu yaşamın sürdüğü kentlerde besinlerin frigorifik araçlarla taşındığını, soğutucuların evlerimizde kullandığımız buzdolaplarına kadar birçok farklı alanda hizmet verdiğini göz önünde bulundurduğumuzda, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme cihazlarının yaşam konforumuzda standart donanımlar haline geldiğini görmekteyiz. Bu cihazların üretiminden tutunda, servis hizmetleri ile büyük hacimli binalara ısıtma, soğutma ve havalandırma tesislerinin kurulması ve işletilmesi İklimlendirme ve Soğutma sektörünün önemli iş kollarındadır.Bu çalışmada, Türkiye'de 1990 yılından günümüze kadar ?Soğutma ve İklimlendirme? bölümlerin eğitim-öğretim süreçlerini incelenerek, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı'nın geliştirdiği projeler neticesinde; yenilenen İklimlendirme ve Soğutma eğitimi hakkında bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our century, the concept of `trained people? has been changing day by day and thus schools have to undertake the responsibility of training different types of people each passing day. Among the basic qualifications of these new types of people; cultural accumulation, social harmony, economic productivity, and social consciousness precede and among the changes that are to be done in educational systems to train individuals who have all these qualifications, ones about vocational and technical education have an important place.The qualifications required from the labour force employed in the 21st century are quite different from the previous ones. This situation suggests that there is a need for labour force that is able to comrehend technology and put it into practice; to produce high quality goods and provide quality service.This situation is also effective in Refrigeration and Climatisation sector which increasingly becomes more of an issue. Considering the fact that food is transported especially in big cities where population is concentrated by means of frigorific vehicles and that coolers serve us in many different fields like refrigerators in our houses; heating, air conditioning and climatisation devices have become the standard equipment used to achieve life comfort. Services; installation and operation of heating, refrigeration and air conditioning of large buildings as well as the production of devices are among the important business lines of Climatisation and Refrigaration sector.In this study, educational process of Refrigeration and Climatisation departments in Turkey from 1990 to present day and refrigeration and climatisation education renewed in recent years by projects of Ministry of National Education have been examined.