Bazı anjiotensin ıı reseptör antagonistlerinin iyonlaşma sabitlerinin yüksek performans sıvı kromatografi yöntemi ile tayini
Determination of ionization contants of some angiotensin ii reseptor antagonist by high performance liquid chromatographic method
  1. Tez No: 259772
  2. Yazar: BURCU ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında dört angiotensin II reseptör antagonistin pKa değerleri potansiyometri ve ters faz sıvı kromatografi yöntemleri kullanılarak su-asetonitril karışımlarında tayin edilmiştir. LC' de alıkonma üzerinde pH' nın etkisi, Gemini C18 kolon (150x4.6 mm I.D., 5 ?m) kullanılarak üç farklı asetonitril-su bileşiminde angiotensin II reseptör antagonistleri için denenmiştir. Önerilen model sudaki pH yerine mobil faz olarak kullanılan asetonitril-su karışımındaki pH' yı kullanmış ve aktivite katsayılarının etkilerini dikkate almıştır. Geliştirilen metot hem bu ilaç aktif bileşiklerinin aynı anda ayrımı hemde ticari ilaç dozaj formlarında ayrı ayrı tayini için başarıyla uygulanmıştır. En iyi kromatografik ayırma % 50 (v/v) asetonitril-su ortamında yapılmıştır. Dedeksiyon, foto diyot array dedektör kullanılarak irbesartan ve losartan için 206 nm, valsartan için 210 nm, telmisartan için 230 nm ve naproksen (I.S.) için 240 nm' de gerçekleştirilmiştir. Yöntemin teşhis sınırı ve tayin alt sınırı sırasıyla losartan için 5,394 ?g/mL ve 16,346 ?g/mL, irbesartan için 15,100 ?g/mL ve 45,758 ?g/mL, valsartan için 5,619 ?g/mL ve 17,028 ?g/mL ve telmisartan için 4,151 ?g/mL and 12,580 ?g/mL bulunmuştur. Her bir analiz yedi dakikadan fazla değildir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pKa values of four Angiotensin II receptor antagonist using potentiometric and reversed phase liquid chromatographic (RPLC) measurements have been determined in acetonitrile?water mixtures. The effect of pH on retention in LC is tested for Angiotensin II receptor antagonists in three acetonitrile-water compositions using a Gemini C18 column (150 x 4.6 mm I.D., 5 ?m). The suggested model uses the pH value in the acetonitrile-water mixture used as mobile phase instead of pH value in water and takes into account the effect of activity coefficients. The developed method was successfully applied to both the simultaneous separation of these drug active compounds and individually determination in their commercial pharmaceutical dosage forms. The best chromatographic separation was achieved by using acetonitrile-water at 50% v/v. Detection was realized at irbesartan and losartan 206 nm, for valsartan 210 nm, for telmisartan 230 nm and for naproxen (I.S.) 240 nm using a photo diode array detector. The limit of detection and the limit of quantification of the procedure were found between 5.394 ?g/mL and 16.346 ?g/mL for losartan, 15.100 ?g/mL and 45.758 ?g/mL for irbesartan, 5.619 ?g/mL and 17.028 ?g/mL for valsartan and 4.151 ?g/mL and 12.580 ?g/mL for telmisartan, respectively. Each analysis requires no longer than seven minutes.