Yüzer üretim, depolama ve nakil amaçlı açık deniz yapılarında üst modüllerin darbe yüklemesine karşı tasarımı
The design of topside structures against blast loading in floating production storage and offloading (FPSO) systems
- Tez No: 259776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada, açık deniz yapıları endüstrisi bugünlerde en fazla gelişen endüstrilerden bir tanesihaline gelmiştir. Bu gelişmeleri değerlendirirken ortaya çıkabilecek riskleri de göz önündebulundurmak gerekir. Günümüzde, açık deniz yapılarında farklı riskler için analizleryapılmaktadır.Yapılan araştırmalarda, var olan risklerden bir tanesi açık deniz yapılarında sıvılaştırılmışgaz bulunduran bir üretim elamanında oluşabilecek patlamadan kaynaklanan darbeyüklemesidir. Denizdeki bir platformda veya yüzer üretim, depolama ve nakil amaçlı denizyapısı üst kısımlarında meydana gelen bir patlama nispeten küçük miktardaki hidrokarbonunaçığa çıkmasından kaynaklanabilir ancak daha büyük bir kazaya neden olabilir. Bu nedenleçeşitli tiplerdeki ekstrem yüklemelerde yüksek risk taşıyan tesislerin tasarlanması gereklidir.Tez çalışması; yüzer üretim, depolama ve nakil amaçlı deniz yapısı üretim elamanı olantankerlerdeki hidrokarbon patlaması nedeniyle ortaya çıkan darbe yüklemesi ile ilgilidir. Buçalışmada amaç, patlama esnasında darbe yüklemesi nedeniyle yapı taşıyıcı sistemindegüvenliği etkileyen faktörlerin araştırılması, zaman tanım alanı analizi yöntemi kullanarakyapının dinamik tepki parametrelerinin belirlenmesi; taşıyıcı sistemin davranışı hakkındagörüşler ve öneriler sunulması; sonuç olarak bu tür yapıların tasarımlarında emniyetli veekonomik taşıyıcı sistemlerin seçilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Offshore industry is one of the most developing industries all over the world today. It iscrucial to take into account the risks that can be involved during the evaluation of thedevelopments in this industry. In today?s world, there are various kinds of analyses carriedon for the possible risks in the offshore industry.One of the risks observed during the researches and studies going on is the blast loadingcaused by a blast that may occur on a production facility which contains liquefied gas. Thecause of a blast that occurs in an offshore platform or on upper platforms of a floatingproduction storage and offloading tanker may be a small amount of hydrocarbon, but it mayresult in a bigger accident. Therefore, facilities with high risk potential should be designedwith extreme loading cases in various kinds.This thesis study is about the blast loading observed because of a hydrocarbon blast on thefloating production storage and offloading tankers. The aim of this study is to investigate thefactors that influence the safety on the structural elements; determine the dynamic responseusing time history analysis and present ideas and suggestions about the structural systembehaviors during an explosion. As a conclusion the study aims to select the best economicand safe structural system.