Çok noktalı bağlamalı sistemler ile bağlı yüzer, üretim, depolama ve nakil amaçlı açık deniz yapılarının (FPSO) dinamik analizi
Dynamic analysy of floating, production, storage and offloading units(FPSOs) with coupled mooring lines and risers
  1. Tez No: 430373
  2. Yazar: SELAHATTİN ALP ERKURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE PEŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya üzerinde petrol ve doğal gaza olan ihtiyaç her geçen gün artmakta ve bu da yeni teknolojilerin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple açık deniz yapıları endüstrisi, bu günlerde en fazla gelişen endüstrilerden birisi haline gelmiştir. Gemilerde olduğu gibi açık deniz yapılarında da yük, mürettebat ve donanım güvenliğinin istenilen düzeye getirilebilmesi için denizcilik analizleri önem kazanmaktadır. Bu çalışmada yüzer, üretim, depolama ve nakil amaçlı açık deniz yapılarının (FPSO) işletimleri sırasında karşılaşılan, çevresel koşullara bağlı olarak gerçekleşen yükleme koşullarında birleşik dinamik analizi yapılarak gösterdiği tepkiler önceki deneysel çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bunun için çalışmada gemi hareketlerinin analizi için kullanılan difraksiyon ve radyasyon teorisi anlatılmış ve bu teoriyi temel alan, hesaplama aşamasında Green fonksiyonlarını kullanarak üç boyutlu panel metodu ile hesaplama yapan ANSYS AQWA programı yardımıyla FPSO formu üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle FPSO formu ele alınmış, çok derin sularda belirli çevresel koşullar altında bağlama sistemleri ile bağlanarak nümerik analizi yapılmış ve daha önceden yapılan deney sonuçları ile karşılaştırılmış, sonrasında bağlama sistemlerinin halatlarının malzemeleri ve çevresel şartlar değiştirilerek bu değişimlerin FPSO ve bağlama sistemleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world, the need for oil and gas is increasing every day and this makes it necessary for the development of new technology. Therefore, offshore industry is become one of the most developing industries all over the world today. Seakeeping analysis has a major importance for reaching the desired level in load, crew and equipment safety for offshore platforms. In this study, floating, production, storage and offloading units (FPSOs) encountered during the operation, and response to the coupled dynamic analysis made in the loading conditions that occur due to environmental conditions were compared with previous experimental results. For this, diffraction and radiation theory to analyse the ship motions is explained and the analysis was carried out on FPSO hull forms using ANSYS AQWA program which is based on this theory and carries out calculations via panel method using green functions. Primarily the analysis results and experimental results of the past studies are compared. Thereafter, changing the materials and environmental conditions of the mooring lines, it has investigated the effects of these changes on the FPSO and mooring systems.