Weissenhofsiedlung Stuttgart üzerinden bir dönem mimarlık üretimi okuması
A reading of an architectural production period on Weissenhof housing settlement stuttgart
- Tez No: 259795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TANJU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, 1927 yılında Deutscher Werkbund tarafından Stuttgart'da açılan ?Die Wohnung? isimli sergi kapsamında inşa edilen numune yerleşke olan Weissenhofsiedlung Stuttgart'ın, dönemin kültürel pratikleri, yaygın ideolojileri bağlamında düşünsel ve biçimsel bir analizini yapmaya çalışmaktadır.Tez, mimarlık tarihi yazımında modernist konut üretiminin ilk örnekleri arasında gösterilen yerleşkenin bir çeşit aynılık ortaya koyduğuna karşı çıkar ve yerleşkenin morfolojik ve ideolojik çoğulluklarını ortaya dökerek üretimlerinin aynılık değil farklılık ürettiğini, yerleşkenin kendine özgül bir çoğulluk barındırdığını anlatmaya çalışır.Çalışmanın amacı, çok önemli bir kültürel eylem olarak kabul edilebilecek Weissenhofsiedlung Stuttgart yerleşkesini mimarlık tarihi bağlamında konumlandırmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is trying to make an ideological and morphologic analysis of the Weissenhof Settlement Stuttgart, which was built within the frame of the ?Die Wohnung? exhibition in the context of the cultural practices and common ideologies of the period.This thesis stands against the idea of the settlement, which is shown as one of the first housing examples of the modernist architecture, producing the Same. It tries to explain the unique multipleness of the settlement by analizing its ideological and morphological multiplenesses.This work tried to replace the Weissenhofsiedlung Stuttgart, which can be defined as one of the most important culltural facts of the early 19th century, in the architectural history.