Üçüncü nesil mobil UMTS ağlarında noktadan noktaya hizmet kalitesi ve performans ölçümü
Point to point quality of service and performance evaluation for third generation mobile UMTS networks
  1. Tez No: 259796
  2. Yazar: ÇİĞDEM AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
UMTS gibi üçüncü nesil (3G) paket anahtarlamalı mobil ağların her geçen gün daha fazla operatör tarafından kullanılmaya başlaması beraberinde önceki 2.5G (GPRS) ve 2.75G (Edge) ağların spesifikasyonlarında özel olarak yer almayan hizmet kalitesi (QoS) ve performans taahütü unsurlarını karasal geniş bant hizmet sağlayıcılarından hücre bazlı mobil telefon operatörlerine taşımıştır. Her ne kadar 3G spesifikasyonlarını hazırlayan çalışma grubu 3GPP bu konuda kesin sınırlar belirlemiş olsa da, saha uygulamasında çevresel şartlar ve çekirdek ağın kurulumundaki tercihler sebebiyle beklenen performans elde edilemeyebiliyor. Bu sebepler ışığında, sahada iki nokta arasında hizmet kalitesi ve ağ performansının ölçümünün sadece operatör değil bağımsız üçüncü taraflarca da yapılabilmesi önem arz etmektedir.Bu çalışmada önerilen sistem, karasal ağ hizmetlerinin bu tür ölçümlerinde hali hazırda kullanılmakta olan kabul görmüş yazılımsal çözümlerin ve bu amaçla kendi geliştirdiğimiz yazılımın, uygun donanımsal modifikasyonla mobil noktadan mobil noktaya (point to point) yada mobil noktadan internet bulutuna (point to net) UMTS ağı üzerinde erişimde QoS kriterlerini oluşturan parametreleri ölçmesi esasına dayanmaktadır.Aynı operatör ağı içinde kalmak ile operatör ağından internet bulutuna çıkmak arasındaki ölçüm farklarına dayanarak, operatörlerin internet çıkışını sağlayan gateway'lerinin QoS parametreleri değerlendirilmiş ve elde edilen deneysel sonuçlar yardımıyla farklı 3G hizmeti veren operatörlerin performansları ve hizmet kaliteleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the third generation packet switching networks like UMTS are more and more adopted by many carrier providers the quality of service (QoS) which has not been part of the specifications of previous 2.5G (GPRS) and 2.75G (EDGE) has also became the concern of mobile carriers just like terrestrial broad band service providers. Although 3GPP workgroup which has prepared the specifications for 3G has defined strict limits on this subject, on the field implementation environmental conditions and managerial decisions about the setup of core network may lead to sub-optimal performance. In this context it becomes very important for independent 3rd parties to be able to perform performance measurements between two points without the help of the carrier provider.The system that is proposed in this thesis, allows to use widely adopted open source measurements software and a specific software that we have developed with UMTS performance measurement in mind to be used on a hardware modified mobile computer for point to point connections over UMTS and for point to internet connections to be able to measure the QoS criteria parameters.So , QoS parameters have been evaluated by getting to the internet through the gateway of carrier provider based on the measurement differences between mobile point to point communication in 3G network and mobile point to internet communication. Also the performance and service quality of each carrier provider has been compared in terms of QoS with the obtained experimental measurement results over 3G network.