Türkiye'de termal turizmin gelişimi, termal turizm tesislerinin tasarım kriterleri (Afyonkarahisar ili örneği üzerinden incelenmesi)
Development of thermal tourism in Turkey, design criterias of thermal tourism facilities (A survey about Afyonkarahisar example)
- Tez No: 259803
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Termal sular yüzyıllar boyunca insanların sağlıklarını korumak, tedavi olmak amacıyla kullandıkları doğal kaynaklardır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda da bu durum geçerlidir. Tıp biliminin de desteklediği bu tedavi, dünya üzerinde gelişimine devam etmektedir.Türkiye doğal kaynakları ve tarihi varlıkları ile turizmde tercih edilen bir konumdadır. Kitle turizminde Türkiye, Dünya Turizm Örgütünün yayımlamış olduğu 2006 istatistiklerine göre Dünya'da 11. sırada yer almaktadır. Türkiye Turizm sektörünün büyük bir çoğunluğunu oluşturan kitle turizmi, Türkiye için ciddi boyutta bir gelir kaynağı sağlamaktadır. Mevcut olan kitle turizmi dışında termal turizminin de dünya standartlarına getirilmesiyle, doğal kaynak ve kültürel potansiyeli yüksek olan Türkiye'yi bu turizm türünde de tercih edilen bir ülke konumuna getirecektir. Özellikle Türkiye, kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 7 ülke arasında bulunmaktadır. Termal sular, debisi, sıcaklığı ve kimyasal özellikleri ile Avrupa'daki çoğu termal sulardan üstün nitelikler taşımaktadır.Kaplıca kürü, bir dizi kronik hastalıkta hem tedavi amacıyla hem de koruyucu ve rehabilitatif amaçlarla kullanılır. Termal turizm tesisleri, kür birimlerini, konaklama birimlerini ve rekreatif faaliyetlerin yapıldığı açık ve kapalı alanlardan oluşur. Bu kompleks yapıların dünya standartlarında, hijyenik ve doğru çözümlenmesi ile termal turizm alanında Türkiye sahip olduğu potansiyeli değerlendirmiş ve önemli bir konuma sahip olmuş olacaktır.Verimli termal kaynaklara sahip olan Afyonkarahisar, bulunduğu coğrafi konumu ile de termal turizm açısından son derece elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi ile hem Türkiye'de hem de Afyonkarahisar'da turizm alanında gelişme sağlanmış olacaktır. Bu çalışma ile hem termal turizmin gelişimi ve önemi vurgulanmış, hem de tam olarak değerlendirilmemiş olan Afyonkarahisar termal su potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik önermeler ve örnekler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal water is natural resource which is used for ages by people to conserve their health and to be treated. Also, the situation is same in this age. This treatment is supported by medical science and growing all over the world.Turkey has a preferred position in tourism with its natural resources and historical inheritance. In mass tourism. according to statistics of 2006 of World Tourism Organization Turkey?s rank is 11 in the world. Mass tourism has an important percentage in Turkish tourism sector and it provides a serious source of income. Developing of thermal tourism to the global standards with the existing mass tourism, Turkey will become a preferred country by the great natural resources and cultural potential of this country. Especially in terms of natural resources, Turkey is among the first 7 countries. Thermal water f Turkey, has much better properties than other European countries with its flow rate, heat, and chemical content.Thermal cure is applied in chronic diseases for both preventive and rehabilitative purpose. Thermal tourism facilities consist of curing units, accommodation units and recreational activities places in open and closed areas. Planning of these complex buildings in global standards will give Turkey the chance to use its potential in thermal tourism and having an important place in this area.With abundant thermal resources., Afyonkarahisar, is very convenient for thermal tourism by the advantage of its geographical location. Evaluation of this potential will cause a big progress for both Turkey and Afyonkarahisar. By this thesis, both thermal tourism?s development and importance emphasized, also some examples and assessments have been produced for evaluation of Afyonkarahisar?s thermal tourism potential.