Dünyada ve Türkiye'de sağlık turizminin önemi ve gelişimi: Antalya yöresi araştırması
The importance and development of medical tourism in the world and Turkey: A research in Antalya region
  1. Tez No: 540130
  2. Yazar: KEREM BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sağlık turizmi, sürdürülebilir turizm için en önemli alternatif turizm çeşitlerinden bir tanesidir. Dünya'da sağlık turizmindeki güncel gelişmeler, teknolojik yenilikler ve sağlık turizmi sunucuları arasındaki koordinasyon araştırıldığında Türkiye ve Antalya'nın henüz istenilen düzeye ulaşamadığı açıkça görülmektedir. Sağlık turizminin ülke ekonomisine katkıları düşünüldüğünde, ülkelerin bu pazardan pay almak için büyük bir rekabet içinde olma sebepleri anlaşılmaktadır. Sağlık turizminin geliştirilmesi için birçok sivil toplum kuruluşu, kamu ve özel sektör sağlık kuruluşları ile üniversiteler işbirliği içinde çalışmalıdır. Geleneksel turizmden elde edilen kişibaşı gelir 1000 USD'a çıkarılmaya çalışılıyorken, sağlık turizmindeki kişi başı harcama 5000 ile 15.000 USD civarındadır. Bu nedenle sağlık turizminin gelişmesi Antalya ilinde; ekonomiye, refah düzeyine, istihdama, turizmin 12 aya yayılmasına, sağlık kuruluşlarının artmasına, sağlıkta yeni teknolojilerin uygulanmasına, uzman doktor ve sağlık personeli kazanılmasına, ulaşım imkanlarının iyileştirilmesine, sosyal ve kültürel etkinliklerin artmasına, yabancı dil eğitiminin yaygınlaşmasına ve halk sağlığına önemli katkılar sağlayacaktır. Sağlık turizminin tanıtımında sağlık kuruluşlarının en çok kullandıkları tanıtım yöntemleri fuarlar, kongreler, e-pazarlama ve aracı kuruluşlar yoluyladır. Sağlık kuruluşları fuar ve kongrelerde aynı zamanda pazar araştırması, reklam ve tanıtım yapmaktadırlar. Sosyal medyada ve yerinde tanıtımın önemi de çok büyüktür. Antalya'da sağlık turizminin tanıtılması ve pazarlanmasında Türkiye ve Antalya'nın imajı, ulaşım olanakları, profesyonel sağlık ekibi, uzman doktorlar, modern teknoloji ve kaliteli sağlık kuruluşları, genel sağlık turizmi vizyonu, kaliteli konaklama tesisleri ve koordinasyon içinde çalışan sağlık turizmi paydaşlarının olması önemli rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Türkiye ve Antalya özelinde sağlık turizminin yeri ve önemini detaylıca incelemek ve bir anket çalışması aracılığıyla sağlık turizminin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, sorunlarını, sağlık turizmine yönelik fırsatları ve tehditleri, sağlık turizminin sosyal ve ekonomik yönlerini irdeleyerek bu konularda sektöre yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın bulguları Antalya yöresinin sağlık turizminde en önemli sorunlarının tanıtım, pazarlama, siyasi istikrar, güven ve koordinasyon eksikliği olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Antalya'da sağlık turizminin en önemli sorunları tespit edilmiş ve bu sorunların çözümlenebilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health tourism is one of the most important alternative tourism types for sustainable tourism. When the current developments, technological innovations and the coordination between the servers of health tourism throughout the world are examined, it is clearly seen that Antalya and Turkey haven't reached the desired levels yet. Considering the contribution of health tourism to the country's economy, it is understood that the countries are in a great competition to get a share from this market. Many civil organizations, public and private health institutions and universities should work in cooperation to develop health tourism. While it is attempted to increase the income from traditional tourism to 1000 USD, the per capita expenditure in health tourism is between 5000 to 15.000 USD approximately. Therefore, the development of health tourism in Antalya province will contribute to the economy, welfare level, employment, the expansion of tourism to 12 months, the increase of health institutions, the implementation of new technologies in health, the acquisition of specialist doctors and health personnel, the improvement of transportation facilities, the increase of social and cultural activities, the development of foreign language education and public health. The promotion methods used by health institutions in the promotion of health tourism are through fairs, congresses, e-marketing and intermediary institutions. Health organizations also conduct market research, advertising and promotion in fairs and congresses. Besides, social media and on-site promotion are of great importance. Antalya's image, transportation facilities, professional multilingual health care team and specialists, modern technology and high quality health institutions, health tourism vision, qualified accommodation facilities and the coordination between the stakeholders play an important role in promoting health tourism. The aim of this thesis is to examine in detail the place and importance of health tourism in Turkey and Antalya region through a survey to investigate the strengths, weaknesses, problems, opportunities and threats to health tourism with social and economic aspects to make suggestions for the sector on these issues. The findings of the study show that the most important problems of health tourism in Antalya region are lack of promotion, marketing, political stability, trust and coordination. As a result, the most important problems of health tourism in Antalya have been identified and suggestions have been made for their solutions.