Yeni nesil fırkateynler için yardımcı sistemlerin seçim kriterleri ve tasarıma etkileri
Auxiliary systems' chooses criters and design effects for new generation frigates
- Tez No: 259817
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılmak üzere 145m. boyunda, 4500 ton deplasmanlı, Hava Savunma Harbi (HSH) maksatlı yerli bir fırkateynin inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu konuda Türk Deniz Kuvvetlerinin yerli fırkateyn tasarımı ve üretimine yönelmesi sonucu, Türk tasarımcıların ve üreticilerin yeterli altyapıya kavuşması önemli bir hale gelmiştir.Bu tez çalışmasında, ülkemizde inşa edilmesi planlanan fırkateyne ait yardımcı sistemlerinin analizi ve seçiminde yerli tasarımcılara kaynak teşkil etmesi amaçlanmıştır. Fırkateyn tasarımına etki eden en önemli faktörlerden biri tahrik sistemi ve yardımcı sistemlerin seçimi ile yerleşimidir. Bu kapsamda; tahrik sistemi olarak 2 adet G/T (LM?2500) ve 2 adet ana makineden oluşan CODOG (Combine Diesel Or Generator ) sisteminin kullanılacağı öngörülen bu savaş gemisine ait yardımcı makine ve diğer yardımcı sistemlerin seçimine karar verilecektir.Bu çalışmada, yardımcı sistemlerden en önemlisi olan yardımcı makinelerin kapasitesi hakkında bir hesaplama yapılmış ve benzer fırkateynlerde kullanılan jeneratör güçleri incelenerek kullanılacak jeneratör gücüne karar verilmiştir. Diğer yardımcı sistemler (Havalandırma ve İklimlendirme Sistemi, Deniz suyu arıtma sistemi, Kompresörler, APU, FIN Stabilayzer, Prairie/Masker Hava Sistemi, Egzoz ve baca sistemi ile Piç kontrollü pervane (CPP)) ise ülkemizde mevcut 8 adet GABYA sınıfı (ABD yapımı) ve 8 adet MEKO sınıfı (ALMAN yapımı olan MEKO sınıfı gemiler ülkemizde 4 Adet YAVUZ ve 4 Adet BARBAROS sınıfı fırkateynden oluşmaktadır.) fırkateyn incelenerek, sistem bileşenlerinin yaklaşık seçimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country it is planned to build a domestic frigate with 145m.lenght and 4500 tonnes displacement which will work for Turkish ?Naval Forces. It has become essential for Tturkish designers and producers to have sufficent background as a result of Turkish Naval Forces tending towards designing and producing domestic frigates.This thesis work is aimed at being a reference to local designers in the selection and the analysis of the auxiliary systems of the frigate which will be planned to build in our country. One of the most crucial factors affecting the design of the frigate is system of propuComlsion and selection and displacement of the auxiliary system. In this context, the selection of the auxiliary machine and the other auxiliary system will be decided that two G/T(LM-2500) as propulsion system and CODOG (Combine Diesel Or Generator) system consisting of 2 machines that the frigate is envisaged to use.The selection and placement of the propulsion and auxiliary systemsare among the most important factors that affects the frigate design.In this space ; already planned to use two G/T(LM-2500) as propulsion system and 2 main machines(CODOG)in this war-ship, it will be dediced to select the auxiliary machines and the pther auxiliary systems.In the work I have done, a calculation is made about capacity of the auxiliary system that is the most important fraction of the auxiliary systems, and by investigating the generator powers used in the similar frigates it is decided which generator power will be used. Besides this, calculations are made about capacity of the other auxiliary systems ( Air-conditioning, Brine Purificaiton System, Compressors, APU, FIN, Stabilizer, Prairie/Masker Air System). Approximate selection of the system components has been made by investigating eight GABYA class-frigates (by ABD) and eight MEKO frigates ( MEKO ships are made by Germany and consists of four YAVUZ and four BARBAROS) that are available in our country