Yeni nesil fırkateynler için ana makina seçim kriterlerinin belirlenmesi ve sistem elemanlarının seçimi
Determination of propulsion plant selection criterias and selection of main engines for a new generation frigate
  1. Tez No: 295687
  2. Yazar: İLKER AKCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin gerek ticari gerekse askeri anlamda etkili bir donanmaya sahip olması arzulanan bir gerçektir. Bulunduğumuz topraklarda harp gemileri tarih içerisinde ulusların kaderleri üzerinde her zaman etkili bir role sahip olmuşlardır. Bu bugün de böyledir. Bir harp gemisinden istenilen, üzerindeki gerek silah gerek elektronik gerekse makina sistemleri ile her zaman göreve hazır olmasıdır. Bu husus gemilerin inşa safhasında en etkili sistemlerin seçilmesi ile en üst düzeyde tutulabilmektedir.Yapılan bu çalışmada bir harp gemisinin sahip olması gereken sistemlerden makina sistemi ele alınmıştır. İlk önce tahrik sisteminin seçimine yönelik kriterler belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Sonra aday sistemler belirlenerek bu sistemlerin Güvenilirlikleri hesaplanmıştır. Daha sonra ise aday sistemlerin etkinlik ve maliyet analizleri yapılarak istenilen kriterlere en uygun sistem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a desired reality that our country which is surrounded by seas, to possess a strong navy in both commercial and military areas. In history, in these lands warships had always taken an effective role in the destiny of the nations. So it is the same today as well. A war ship must be always ready for a mission with its both weapons, electronic systems and machinery systems. This can be maintained by selecting a most appropriate and effective systems during the construction phase.In this thesis, among the systems a warship must possess, main propulsion system is held. At first, the criterias of the selection of a propulsion system are determined and analyzed. Then candidate systems are choosen and reliability analyzes of the systems are made. Later, cost effectiveness of the systems are calculated. As a result of these analyzes and calculations most appropriate candidate system is determined.