Rhizophagus grandis (Gyllenhal) (Coleoptera, Rhizophagidae)'in gelişim evrelerine bağlı olarak üretim koşullarının başarı düzeyine etkisi
The effect of rearing conditions on the success level depending on the development stages of Rhizophagus grandis (Gyllenhal) (Coleoptera: Rhizophagidae)
  1. Tez No: 259847
  2. Yazar: HAVA AYNUR ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Rhizophagus grandis (Gyll.) Üretim Laboratuarı'nda 22,46?C±1,94 sabit sıcaklık, %51,65±6,0 orantılı nem ve sürekli karanlık koşullarında anaç erginlerinin beslenmesi, çiftleşip yumurta koyması ve yeni döl yumurtaların embriyo gelişimi ile larva evrelerinin tamamlanması için geçen süre ortalama 34,54±2,73 (31?38) gündür. Prepupa çıkışı ortalama 16,90 (3?29) gün sürmüştür. Prepupaların %66,86, %21,64, %7,70 ve %3,80'i bu sürenin sırasıyla birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü 7. gününde pupa olmak için kuma inmiştir. Anaç dişi başına prepupa miktarları ile prepupa çıkış süreleri arasında pozitif yönde doğrusal bir korelasyon vardır (r=0.75, p0.05). Hazırlanan 45 üretim ortamının 28'inde üretim gerçekleşmiştir. Her bir üretim ortamında ortalama 59,32 adet R. grandis elde edilmiş ve kullanılan toplam 11.023 adet D. micans larvasının %85,50'si tüketilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of maturation feeding, mating, and egg laying of parent adults and embryonic development of newly laid eggs and development of larval stages of offspring was, on average, 34,54±2,73 (31?38) days under 22,46?C±1,94 constant temperature, 51,65±6,0 % moisture in constant darkness conditions in the rearing laboratory ofR. grandis. Prepupa stage lasted 16,90 (3-29) days on average. The 66,86%, 21,64%, 7,70%, and 3,80% of prepupae went down to the sand in the first, second, third and seventh day, respectively. There were a positive correlation between number of prepupae per female beetle and periods of prepupation (r=0.75, p0.05). Rearing was realized in 28 of 45 rearing environments. An average of 59,32 R. grandis was reared per rearing environments and 85,50% of 11.023 D. micans larvae that were used in rearings were consumed.