Ortaöğretim 9. sınıf matematik müfredatına uygun öğrenme nesnelerinin tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Developing, applying and evaluating learning objects for 9th grade mathematics curriculum
- Tez No: 259898
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Web tabanlı öğretim ortamlarının gelişimi ile öğrenme nesneleri de yeniden kullanılabilir, uyarlanabilir, ölçeklenebilir ve üretken potansiyelleriyle web tabanlı öğretim ortamı tasarlayıcıları tarafından tercih edilmeye başlanmışlardır. Bu çalışma ile 9. sınıf matematik müfredatına uygun öğrenme nesnelerini kullanan öğretmen ve öğrencilerin öğrenme-öğretme stratejilerinin belirlenmesi, geleneksel öğretime göre farklılıkların ortaya konulması ve bu süreçte okul kültüründeki değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel olarak planlanan bu çalışma, bir lisedeki üç farklı 9. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin matematik öğretmeni ile birlikte yürütülmüştür. Öğrencilere uygulama öncesinde ve sonrasında başarı testi ve matematik dersine karşı tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama başında, uygulama süresince ve uygulama sonunda öğrenciler, öğretmenler ve okul yöneticileriyle mülakatlar yürütülmüştür. Bu mülakatlarla, öğretmenin ve öğrencilerin öğrenme nesneleriyle oluşturulan öğrenme ortamına yönelik düşünceleri, nesneleri kullanma şekilleri ile öğretmenin öğretme pratiklerindeki değişim ortaya konulmuştur. Ayrıca okul yöneticileri ve öğretmenler ile yapılan mülakatlarla okul kültüründeki değişim belirlenmiştir. Sınıf ortamında yapılan gözlemler ile öğrenme nesnelerinin sınıf içi kullanımları, öğrenci projelerinden elde edilen veriler ile ders dışı etkinliklerdeki kullanımları ortaya konulmuştur. Çalışmaya katılan üç sınıftaki öğrencilerin de akademik başarılarında belirli bir artış belirlenirken sadece öğrenme nesnelerini sınıf içinde kullanan öğrencilerin tutumlarında anlamlı bir artış meydana gelmiştir. Çalışma sonunda öğretmen ve öğrencilerin genelde olumlu görüşler sergiledikleri belirlenmiştir. Çalışmada yöneticilerin de çabalarıyla diğer öğretmenler de öğrenme nesnelerinden yararlanmış, bu durum da okul kültüründeki değişime etki ettiği belirlenmiştir.Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar ile farklı dersler için öğrenme nesnelerinin müfredatlar paralelinde gerek sınıf içi gerek sınıf dışı etkinliklerde kullanılmak amacıyla hazırlanarak eğitim sistemimize kazandırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of web-based instruction media, learning objects started to be preferred because of their reusable, applicable, scalable and effective potentials by web-based learning environment designers. In this study, it was aimed to determine teaching and learning strategies of teachers and students using learning objects which are suitable for 9th grade mathematics curriculum, to state the difference of the application of these objects from traditional education and to evaluate the change in school culture during this process. A quasi-experimental study was carried out with 3 different 9th grade classrooms in the same school and their mathematics teachers. Prior to and after the application an achievement test and attitude scale towards mathematics course were applied to the students. The students, the teachers and the school managers were interviewed at the beginning, during application and at the end of the application. These interviews are used to reveal the students and teachers? ideas about the learning object based environments, their ways to utilize the objects and the change in the teaching practice of the teacher. Additionally, the interviews with teachers and managers are also used to describe the change in school culture. On the other hand, classroom observations provided information about usage of learning objects in classroom and the data coming from student projects determined usage over out-of-classroom activities.There was an increase in the average achievement of the classrooms with the rate from 57% to 80%, only there was a significant increase in the students? attitudes who used learning objects in the classroom. Both the teachers and the students presented positive ideas in general. During the study, with the help of the school managers, the rest of the teachers were also used learning objects, which contributed to the total school culture.Backed with the results, the instructional design models that appeared as a result of using learning objects should be investigated; objects for both classroom and outdoor activities should be prepared and served to the educational system.