Komşu duvarları farklı sıcaklıkta tutulan çeyrek daire şeklindeki kapalı ortamlarda doğal taşınımın holografik interferometre ve parçacık izleme yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of natural convection in quadrantal cavities heated and cooled on adjacent walls by using holographic interferometry and particle tracing methods
- Tez No: 259903
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çeyrek daire şeklinde kesite sahip komşu duvarlarının farklı sıcaklıkta tutulduğu kapalı ortamlarda doğal taşınım deneysel ve nümerik olarak çalışılmıştır.Deneysel çalışmalarda holografik interferometre ve parçacık izleme yöntemleri kullanılarak detaylı akış görüntüleme çalışması yapılmıştır. Nümerik çalışmalarda ise Fluent 6.3.26. paket programı kullanılarak çözümler elde edilmiştir.Çalışmada kapalı ortam içerisindeki doğal taşınım akışının yapısı ve ısı transferi karakteristikleri incelenmiştir. Bu amaçla Rayleigh sayısı, kapalı ortam geometrisi, eğim açısı ve Prandtl sayısının etkileri ele alınmıştır. Çalışmalarda Rayleigh sayısının dört farklı değeri (Ra=1.7x105, 106, 5x106 ve 107), dört farklı eğim açısı değeri (?=00, 900, 1350 ve 2700) ve Prandtl sayısının 0.0196 ? Pr ? 6780 değerleri için araştırmalar gerçekleştirilmiştir. En yüksek ve en düşük ısı geçişinin gerçekleştiği açı değerleri belirlenmiştir. Elde edilen deneysel ve nümerik sonuçlar çok iyi bir uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, natural convection in quadrantal cavities heated and cooled on adjacent walls is studied experimentally and numerically.In the experimental study, detailed flow visualization studies are carried out by using holographic interferometry and particle tracing methods. Numerical solutions are obtained using Fluent 6.3.26 software.In the study, the characteristics of heat transfer and flow structure of natural convection in the enclosure are investigated. For this purpose, the effects of Rayleigh number, the enclosure geometry, inclination angle and the Prandtl number are examined. Investigations are carried out for four different values of the Rayleigh number, (Ra=1.7x105, 106, 5x106 and 107), four different inclination angle (?=00, 900, 1350 and 2700), and the range of the Prandtl number 0.0196 ? Pr ? 6780. The inclination angles at which present the maximum and minimum heat transfer rates are determined. The experimental results agree very well with the numerical simulations.